پس از یک روز کاری سخت و یا حتی یک روز تعطیل در کنار خانواده اولین محلی که همه دوست دارند در آن حضور داشته باشند خانه است. از ابتدای تاریخ خانه محل آرامش بوده و تمام انسان‌ها همیشه در تلاش بوده­اند تا مأمن هرچند کوچک خود را به زیبایی و با ترکیب رنگ دلخواه بیارایند و این موضوع از دغدغه‌های همیشگی بشر بوده است؛ به همین دلیل با گذشت زمان راهکارهای جدیدتری برای چیدمان هرچه بهتر دکوراسیون خانه مطرح می­شود.

در چیدمان خانه مسائل بسیار زیادی دخیل هستند که سبب زیبایی و دل‌نشینی محیط آن می­شوند که یکی از آن‌ها و شاید به‌ جرأت بتوان گفت که مهم‌ترین آن­ ها ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه است؛ چرا که بهترین و گران‌ترین اثاثیه و لوکس‌ترین لوازم در بزرگ‌ترین خانه‌ها اگر ترکیب رنگ متناسبی نداشته باشند جلوه و زیبایی خود را به‌کل از دست خواهند داد.

از طرفی اگر کمی با روانشناسی رنگ‌ها آشنا باشید قطعاً این موضوع را به‌خوبی می­دانید که رنگ‌ها چه تأثیرات شگفت و معجزه‌آسایی بر روح و روان و خلق و خوی انسان‌ها دارند. هرچند انتخاب رنگ برای وسایل منزل مسئله‌ای کاملاً سلیقه‌ای ­است و به علایق و خواسته­‌های فرد بستگی دارد اما رعایت برخی نکات به این هدف کمک شایانی خواهد کرد؛ از این رو در این بخش قصد داریم تا با چند توصیه شما را در انتخاب بهترین ترکیب رنگ‌ها یاری کنیم.

چگونه در کیش رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه انتخاب کنیم؟

در انتخاب ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه متناسب بودن رنگ وسایل و محیط ازجمله کف‌پوش، دیوارها، پرده، کابینت و لوازم منزل ضروری است. علاوه بر این، در انتخاب رنگ باید به سبک طراحی محیط، نوع کاربری، سن و جنسیت افراد ساکن و ابعاد خانه توجه داشت.

شاید در گذشته چندان شاهد استفاده از رنگ‌های روشن و به ‌اصطلاح شاد در چیدمان خانه‌ها نبودیم اما امروزه می­توان گفت محدودیتی برای ترکیب رنگ دکوراسیون منزل وجود ندارد به ‌شرط آنکه رنگ­های انتخاب‌شده متناسب باشند. اولین نکته‌ای که در مورد ترکیب رنگ‌ها باید در نظر گرفت دسته‌بندی رنگ‌ها به دو گروه اصلی و فرعی و به کار بردن رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر است.

در این تقسیم‌بندی سه رنگ اصلی وجود دارد و باقی رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ اصلی به دست می‌آیند. زرد، قرمز و آبی رنگ‌های اصلی هستند و رنگ‌های دیگر مانند نارنجی (ترکیب زرد و قرمز)، سبز (ترکیب زرد و آبی)، بنفش (ترکیب قرمز و آبی) و … رنگ‌های فرعی را تشکیل می‌دهند.

دانستن همین نکته کافی است تا بتوان هر رنگ­ را در کنار مکمل خود قرار داد. تشخیص مکمل رنگ‌های اصلی نیز با توجه به رنگ‌های فرعی که از ترکیب رنگ‌های اصلی به دست می‌آیند کار ساده‌ای است. در واقع مکمل هر رنگ اصلی دو رنگ اصلی دیگر و ترکیب آن دو است. به عنوان مثال رنگ قرمز و زرد و ترکیب آن‌ها یعنی نارنجی مکمل‌های رنگ آبی هستند.

انتخاب رنگ اولین قدم برای داشتن دکوراسیونی زیبا است. لوکس‌ترین لوازم اگر ترکیب رنگ متناسبی نداشته باشند جلوه و زیبایی خود را از دست خواهند داد.

قانون ۶۰-۳۰-۱۰

در انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون منزل با پیروی از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ یک ترفند حرفه‌ای برای داشتن بهترین ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون خانه است. طبق این قانون هنگام انتخاب رنگ برای یک محل رنگ‌ها با این نسبت تقسیم می­شوند:

۶۰ درصد رنگ قالب، ۳۰ درصد رنگ‌های ثانویه و ۱۰ درصد رنگ‌های فرعی

برای توضیح بیشتر این مسئله یک کت و شلوار مردانه را در نظر بگیرید، ۶۰ درصد از کل لباس را کت و شلوار، ۳۰ درصد آن را پیراهن و ۱۰ درصد آن را کراوات تشکیل می­دهد. اگر همین قانون را برای انتخاب ترکیب رنگ‌ها به کار ببریم دیوارها و کف‌پوش ۶۰ درصد، اثاث و لوازمی مانند مبلمان ۳۰ درصد و چیزهای فرعی‌تر مانند گلدان، مجسمۀ یا هر وسیلۀ تزیینی دیگر ۱۰ درصد از رنگ محیط را در بر می‌گیرد.

تغییر ابعاد خانه با ترکیب رنگ مناسب

اگر خانه کوچکی دارید، استفاده از رنگ‌های تیره در چیدمان توصیه نمی­شود چرا که محیط را کوچک‌تر جلوه می‌دهد.

استفاده از رنگ‌های ملایم و روشن مانند سفید، خاکستری، سبز و آبی کمرنگ به‌ خصوص برای زمینه محیط را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان از رنگ‌های شاد در دکوراسیون استفاده کرد بلکه کاملاً برعکس برای جلوه دادن به این رنگ‌های خنثی، باید از وسایل رنگی استفاده کرد.

انتخاب رنگ زمینه خانه در کیش

دیوارها و کف‌پوش هر دو زمینۀ محیط محسوب می­شوند و انتخاب هوشمندانه رنگ برای آن‌ها سبب می‌شود تا دست شما در انتخاب رنگ برای سایر وسایل بازتر باشد. از همین رو بهتر است رنگی خنثی و ملایم برای آن­ها انتخاب کنید تا با سایر رنگ­ها به‌ راحتی هماهنگ و به‌ اصطلاح سِت شود.

این رنگ‌ها لزوماً سفید یا خاکستری نیستند بلکه استفاده از سایر رنگ‌ها با تناژی ملایم همین کارکرد را برای شما خواهد داشت. ضمن آنکه استفاده از رنگ‌های تند مانند قرمز و نارنجی روی دیوارها شاید در نگاه اول جذاب باشد اما پس از مدتی آزاردهنده خواهد رود، اما استفاده از این رنگ‌ها برای سایر وسایل مانند مبلمان در زمینه‌ای خنثی جلوۀ بیشتری خواهد داشت.

رنگ‌های مناسب برای اتاق‌خواب در جزیره کیش

در انتخاب رنگ برای اتاق‌خواب دست شما بازتر است و می‌توانید با علایق و سلیقۀ خود رنگ‌ها را در کنار هم بچینید اما رعایت برخی نکات در این زمینه نیز به شما در داشتن انتخابی بهتر کمک خواهد کرد.

اولین مسئله توجه به این نکته است که اتاق‌خواب محلی برای استراحت است و باید فضایی آرامش‌بخش داشته باشد. به همین منظور استفاده از رنگ­های ملایم و آرام گزینۀ بهتری خواهد بود.

در مورد اتاق‌خواب جنسیت و سن نیز دخیل هستند. به طور مثال انتخاب رنگ سفید و صورتی ملایم برای اتاق یک پسر نوجوان برای او چندان خوشایند نخواهد بود. در حالی که صورتی رنگ موردعلاقۀ اغلب دخترهاست. پسرها نیز رنگ‌های تند و تیزی مانند قرمز، آبی و نارنجی را ترجیح می‌دهند.

در مورد ترکیب رنگ اتاق زوج‌های جوان نیز باید گفت که علیرغم محبوبیت رنگ قهوه‌ای در انتخاب سرویس خواب تزیین اتاق با رنگ سفید، تناژهای مختلف رنگ بنفش به‌ویژه یاسی و ترکیب آن‌ها نیز علاوه بر زیبایی سبب ایجاد فضایی دل‌انگیز شده و به داشتن خوابی آسوده کمک می‌کند.

ترکیب رنگ صورتی و سفید را نیز فراموش نکنید. ترکیب این دو رنگ با یکدیگر علاوه بر ایجاد فضایی رمانتیک و زیبا با روحیات خانم­‌ها سازگارتر است.­

رنگ‌های مناسب برای اتاق نشیمن در کیش

اتاق نشیمن اولین بخش خانه است که در معرض دید قرار دارد و اغلب بیش از سایر بخش‌های خانه کاربرد دارد؛ به همین جهت این بخش از خانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ترفندی که می‌توان به کار برد سِت کردن بخشی از دیوار یا کف‌پوش با وسایل است. این ترفند دکوراسیون منزل را بسیار شیک و جذاب می‌کند. البته به شرطی که تناسب ترکیب رنگ‌ها رعایت شود.

در کیش چه رنگ‌هایی را می‌توان در کنار هم استفاده کرد؟

صرف اینکه رنگی را دوست داشته باشیم برای به کار بردن آن در دکوراسیون کافی نیست. برخی رنگ‌ها نباید با هم ترکیب شوند زیرا باعث خستگی و آشفتگی ذهنی خواهند شد. به همین دلیل در این بخش چند توصیه برای داشتن بهترین ترکیب رنگ‌ها را به شما ارائه خواهیم کرد.

ترکیب زرد با سایر رنگ‌ها

رنگ زرد نیز مانند سفید با اغلب رنگ‌ها سِت می‌شود و محیط را بزرگ‌تر و دل‌بازتر جلوه می‌دهد.

استفاده از این رنگ همراه با سایر رنگ‌ها محیط خانه را صمیمی‌تر و گرم‌تر کرده، احساس سرزندگی و شادابی را به همراه دارد و برای خانه‌های کوچک نیز مناسب خواهد بود.در استفاده از این رنگ نباید زیاده‌روی کرد چراکه وجود بیش از اندازۀ رنگ زرد می‌تواند موجب ایجاد استرس و خستگی شود.

یکی از رنگ‌هایی که در کنار زرد ترکیبی زیبا به ‌وجود می‌آورد طیف‌های مختلف رنگ بنفش است.طیف‌های روشن بنفش متانت و لطافتی خاص به دکوراسیون می‌بخشند در حالی که طیف‌های تیره‌تر شکوه خاصی داشته و محیط را مجلل می‌کنند. البته از رنگ سبز یا سفید نیز می‌توان به‌عنوان چاشنی کار در کنار این رنگ‌ها استفاده کرد.

کرم قهوه‌ای ترکیبی محبوب و همیشگی

محبوبیت رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون واقعیتی انکارناپذیر است و رنگی است که هرگز از مد نمی‌افتد. ترکیب رنگ کرم و قهوه‌ای همیشه شیک و جذاب بوده و هنوز هم بسیاری از افراد این ترکیب رنگ را برای دکوراسیون منزل خود می‌پسندند.گرچه این ترکیب محبوب و خواستنی همیشه و همه‌جا زیبا به نظر می­آید اما بدون همراهی چند رنگ شادتر کمی دلگیر و یکنواخت به نظر می­رسد. به همین دلیل استفاده از رنگ‌هایی مانند زرشکی و نارنجی همراه آن­ها به دکوراسیون شما روح می‌بخشد و محیط را دل‌نشین‌تر می‌کند.

رنگ­ کرم و قهوه‌ای در کنار آبی یا فیروزه‌ای نیز ترکیبی زیبا خواهد بود چراکه آبی به‌عنوان یک رنگ سرد در کنار یک رنگ گرم مانند قهوه‌ای قطعاً زیبا جلوه می‌کند.

رنگ قهوه‌ای روی لوازم چوبی حس یک دکوراسیون با محوریت سبک سنتی را برای ما القا می‌کند اما ترکیب آن با سایر رنگ‌ها به‌ویژه آبی ظاهری مدرن‌تر و فانتزی به آن می‌بخشد.

ترکیب دیگری که با قهوه‌ای متناسب است طلایی است. این رنگ در کنار رنگ قهوه‌ای فضا را بسیار شیک، مجلل و باشکوه می‌کند.

رنگ کرم و قهوه‌ای تداعی‌کنندۀ سبک و طراحی کلاسیک هستند اما به­ کار گیری چند رنگ متناسب در کنار آن‌ها ظاهری امروزی‌تر به آن‌ها می‌بخشد.

ترکیب صورتی و سبز

شاید در نگاه اول صورتی یک رنگ دخترانه باشد اما در کنار سبز و البته طراحی صحیح و انتخاب هوشمندانۀ وسایل می‌تواند محیط اتاق نشیمن را از حالت خنثی و بی‌روح خارج کند. رنگ قهوه‌ای نیز در کنار این دو رنگ ترکیب زیبایی را ایجاد خواهد کرد.

خاکستری، فیروزه‌ای و بنفش

این سه رنگ در ترکیب با یکدیگر محیط پرزرق و برق و زیبایی را به وجود می­آورند و ضمن ایجاد آرامش در فضا ترکیبی بسیار شیک را ایجاد می‌کنند.

بهترین ترکیب رنگ‌ها با آبی

آبی رنگی است که محبوبیت بالایی در میان اغلب مردم دارد و در ترکیب رنگ دکوراسیون منزل نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

با وجود اینکه آبی جزو رنگ‌های سرد است اما همیشه آرامش مخصوص خود را دارد. از طرفی در ترکیب با سایر رنگ‌ها به‌خصوص رنگ‌های گرم مانند نارنجی این آرامش با گرما، شادابی و نشاط همراه خواهد شد.

رنگ آبی و نارنجی در کنار وسایل چوبی و طیف‌های مختلف رنگ قهوه‌ای بسیار چشم‌نواز و متناسب خواهند بود.

اگر به دنبال آرامش هستید ترکیب رنگ آبی و سبز همراه اندکی سفید فضایی فوق‌العاده آرام و به دور از هیجان برای شما ایجاد خواهد کرد که پس از یک روز پرمشغله و پرتنش به بازیابی قوای شما کمک شایانی خواهد کرد.

به دلیل سردی ذاتی رنگ‌های آبی، سفید و سبز، ترکیب آن­ها با یکدیگر نوعی حس ذهنی خنکی را القا می‌کند و برای مناطق گرمسیری و در فصل تابستان بسیار مناسب است.­

اگر می‌خواهید اندکی گرما به محیط ببخشید استفاده از رنگ سرخ ­آبی، زرد یا نارنجی برای وسایل فرعی مانند کوسن، مجسمه، گلدان و یا پرده به این هدف کمک زیادی می‌کند.

از جادوی نورپردازی غافل نشوید

در کنار تمام نکات یادشده در ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل این مسئله را فراموش نکنید که حتی بهترین ترکیب رنگ‌ها و زیباترین دکوراسیون بدون نورپردازی مناسب جلوۀ چندانی نخواهد داشت؛ حتی گاهی می‌توان ایرادهای موجود در ترکیب رنگ دکوراسیون را نیز با نورپردازی صحیح جبران کرد. پس از جادوی نورپردازی غافل نشوید.

سعی کنید با کنار کشیدن پرده‌ها در طول روز از نور طبیعی خورشید به بهترین شکل بهره ببرید؛ اما اگر به هر دلیل نمی‌توانید از این منبع نور استفاده کنید می‌توانید از منابع مصنوعی مانند آباژور استفاده کنید.

ارسال نظر غیرفعال است.