مبانی طراحی داخلی و دکوراسیون : اگرچه امروزه طراحان داخلی از صفر تا صد طراحی یک پروژه را انجام می‌دهند و خیلی کارفرما درگیر این کار نمی‌شود، اما بسیاری از کارفرمایان و مالکان خانه‌ها دوست دارند خودشان در فرایند طراحی درگیر شوند و برخی از کارها را خودشان انجام دهند، در حالی که همچنان دوست دارند نتیجه نهایی کار عالی شود. اما خبر خوب این است که همه این راه‌ها امکان‌پذیر است و شما می‌توانید براساس نیازهای خود دست به انتخاب یکی از این راه‌ها بزنید.

یک پلان دکوراسیون شامل همه اطلاعاتی است که شما برای انجام یک پروژه به آن نیاز دارید. این رویکردِ آماده‌سازی یک پلان طراحی متناسب با ابعاد و سبک پروژه و یادداشت‌های مرتبط با آن بسیار مناسب کسانی است که عاشق خرید کردن از حراجی‌ها، جمعه‌بازارها، و دسته‌دوم‌فروشی‌ها هستند، چراکه این پلان به شما مسیر روشنی از فرایند طراحی و اجرا می‌دهد و تصویر درستی از وسایلی که به آن‌ها نیاز دارید در اختیار شما می‌گذارد. به این شیوه شما می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را طبق برنامه و البته بودجه و توان مالی خود تهیه کنید.

 بهترین راه برای همکاری با طراح، استفاده از یک پلان طراحی دکوراسیون است. این راه هم‌چنین مناسب حال کسانی است که پیش از شروع کار تعدادی وسیله خریداری کرده اما نمی‌توانند این وسایل را در کنار یک چیدمان درست و منطقی قرار دهند. در این حالت پلان طراحی درک روشنی از وضعیت فعلی به شما می‌دهد و باعث می‌شود شما از سردرگمی نجات پیدا کنید. آیا باید همه وسایل را عوض کنید و وسایل جدید بخرید؟ فعلا نه. طراحی که دارای یک پلان درست است به شما کمک می‌کند تا با همین وسایل موجود به نتیجه دلخواه خود برسید. به همین دلیل ابتدا پلان و نقشه کلی کار خود را تهیه کنید و بعد دست به خرید بزنید.

 آیا شما فرد دست به آچاری هستید اما فاقد زیبایی‌شناسی مورد نیاز برای تصویر کردن نتیجه نهایی و چیدمان دلخواه خود هستید؟ یک پلان طراحی دکوراسیون شامل طراح‌هایی از قسمت‌های چوبی، قفسه‌ها و کتابخانه‌های پیش‌ساخته و حتی نشیمن‌های زیر پنجره است.

با در اختیار داشتن پلان طراحی، می‌توانید بقیه کارها را خودتان انجام دهید. همینطور اگر می‌توانید با چرخ خیاطی کار کنید، قادر خواهید بود خودتان به راحتی بسیاری از وسایل پارچه‌ای را بدوزید. برای مثال به سادگی می‌توانید پرده‌ها و روتختی‌ها را خودتان بدوزید.

چه انتظاری باید از پلان دکوراسیون داشته باشید: کامل شدن یک پلان طراحی حرفه‌ای معمولا از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. این زمان به حجم و اندازه پروژه بستگی دارد.پلان‌های مربوط به حمام و سرویس بهداشتی معمولا شامل نوعِ کاشی‌ها، وسایل پیشنهادی، نورپردازی و منابع نوری، و تم رنگی کلی است.

 پلان‌های مربوط به دکوراسیون آشپزخانه معمولا شامل مواد و مصالح، سطوح، و وسایل است تا این اطمینان حاصل شود که آشپزخانه شما در عین این‌که دارای طراحی منحصربه‌فردی است با دیگر اجزای خانه نیز در هماهنگی است.برای اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی، و اتاق خواب، پلان طراحی شامل چیدمان فضایی، پیشنهادات مربوط به مبلمان، گزینه‌های مربوط به نورپردازی، و تمرنگی کلی است.

 یک پلان طراحی دکوراسیون حرفه‌ای هم‌چنین ممکن است دارای استراتژی‌های صرفه‌جویی در استفاده از فضا باشد. این نوع پلان‌ها مناسب خانه‌هایی است که با کمبود فضا مواجه‌اند. اگر چنین پلانی به خوبی طراحی شده‌ باشد فضاهایی در خانه شما ایجاد می‌شود که پیش از آن حتی فکر آن هم نمی‌کردید.

طراحی پلان  دکوراسیون چقدر هزینه دارد؟

یک پلان طراحی معمولا براساس یک سری ملاحظات مشخص تعیین می‌شود. هزینه‌های مربوط به طراحی براساس تجربیات موجود در مورد طراحی پروژه‌های مشابه و هم‌اندازه و یا متراژ فضا تعیین می‌شود. البته انواع دیگری برای قیمت‌گذاری هزینه طراحی پلان وجود دارد اما این شیوه، رایج‌ترین نوع آن است. البته به یاد داشته باشید پیش از شروع کار در مورد هزینه‌ها و قیمت‌ها با طراح خود به توافق برسید تا در میانه کار دچار مشکل نشوید.

می‌توان گفت که طراحی پلان دکوراسیون داخلی در میان انواع طراحی پلان یکی از پیچیده‌ترین‌ها محسوب می‌شود، چرا که باید پاسخگوی افرادی باشد که مدت زیادی از زمان خود را در آن خانه‌ها می‌گذرانند.از طرف دیگر به دلیل تفاوت نیازهای هر فرد با دیگران و همچنین تفاوت سبک‌های زندگی خانواده‌های مختلف این پیچیدگی در طراحی پلان مسکونی بیشتر شده و به دقت زیادی نیاز دارد.

چند نکته مهم در مورد طراحی پلان دکوراسیون داخلی

1- در واقع در اولین مرحله طراحی پلان مسکونی تمام ویژگی و امکانات خاصی که در زمین پروژه وجود دارد باید نوشته شده و برای بهره‌گیری از آن برنامه‌ریزی شود.

2- پس از شناسایی فرصت‌های موجود، مهم‌ترین بخش کار شناسایی نیازها و اطلاع از چگونگی سبک زندگی کاربران خانه است.در صورت امکان با ساکنان آینده خانه صحبت کنید و از علاقه‌مندی‌ها، نیازها و فعالیت‌هایشان اطلاع یابید و طراحی پلان را بر مبنای اطلاعاتی که به دست آورده‌اید انجام دهید. در غیر این صورت طراحی پلان را به گونه‌ای انجام دهید که برای بیشتر افراد مناسب باشد و نیازهای معمول انسان‌ها را پاسخ دهد.

3- اگر طراحی پلان را برای خود و خانواده‌تان انجام می‌دهید مقدار هزینه‌ای که برای این پروژه در اختیار دارید را به طور دقیق محاسبه کنید و اگر طراحی را برای شخص دیگری انجام می‌دهید حدود بودجه را در نظر داشته باشید و سعی کنید طراحی را بر اساس همان بودجه پیش ببرید.

4- سیرکولاسیون در طراحی پلان به معنی چگونگی حرکت در فضا و همچنین نحوه‌ ارتباط بخش‌های مختلف با هم است.این بخش در مراحل ابتدایی طراحی و با ترسیم خطوط کلی و حدودی فضاها انجام می‌شود. در این بخش می‌توانید با استفاده از دیاگرام‌ها کار را پیش ببرید.توجه کافی به سیرکولاسیون در طراحی پلان می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و به دسترسی راحت‌تر ساکنان کمک کند.

به عنوان مثال محل قرار گیری اتاق خواب‌ها و فاصله آن‌ها از در اصلی یا چگونگی ارتباط بین آشپزخانه و نشیمن یا ناهارخوری در این مرحله مشخص می‌شود و در صورتی که دقت کافی در طراحی سیرکولاسیون انجام نشود ممکن است فاصله‌ها بسیار زیاد یا بسیار کم و غیرمنطقی شوند.همچنین توجه کنید که ارتباط فضاها به گونه‌ای برقرار نشود که در فعالیت‌های مختلف تداخل ایجاد شود.

5- در طراحی پلان مسکونی داشتن دسترسی به فضای باز بسیار مهم است.

در خانه‌های ویلایی این دسترسی به سهولت امکان پذیر است، اما در آپارتمان‌ها برای ایجاد دسترسی به فضای باز باید تمهیداتی اندیشید.

بالکن‌ها جز واجبات پلان‌های آپارتمانی هستند اما در صورت امکان بهتر است پلان‌ها به صورت حیاط آپارتمان طراحی شوند. با این کار ساکنان هر واحد می‌توانند فضای باز اختصاصی خود را داشته باشند.

مختار حیدری کیا

دکوراسیون داخلی کیش

09124265013

ارسال نظر غیرفعال است.