نور طبیعی در کیش و دکوراسیون داخلی

دکوراسیون چلچله کیش

دریافت غیر مستقیم نور خورشید باعث کاهش نورهای خیره‌کننده و همچنین خنک‌تر شدن خانه می‌شود.

نور مستقیم خورشید فقط در صورتی باید از پنجره‌ها به داخل نفوذ کند فضا را گرم کند یا اینکه افکت خاصی داشته باشد.

برای بلوکه کردن نور خورشید باید از پرده‌ها و سایه‌بان‌ها استفاده کرد.پرده‌های کرکره‌ای افقی برای پنجره‌هایی که رو به جنوب (یا شمال) هستند مناسب است و پرده‌های کرکره‌ای عمودی برای پنجره‌های رو به غرب و شرق مورد نیاز هستند زیرا خورشید به سمت پایین حرکت می‌کند.

درخت‌ها و سایر ویژگی‌ها را نیز می‌توان برای دریافت غیرمستقیم نور طبیعی در معماری و دکوراسیون کیش مورد استفاده قرار داد.

نورپردازی: زیبایی که به چشم می آید از پرتو نور و روشنایی است وگرنه در تاریکی، زیبایی مفهمومی ندارد. بازتاب نوری که از جسم به چشم ما می رسد باعث می شود که ما بتوانیم آن را ببینیم. در طراحی دکوراسیون داخلی، نور در کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار، نظم فضایی، مصالح، رنگ و… مطرح می شود و در طراحی به عنوان یک عنصر مجزا باید نقش خود را ایفا کند. یکی از مشخصه های نور طبیعی دگرگونی آن در ساعات مختلف روز است.

 

نور طبیعی در معماری ساختمان های کیش

هر چند که خورشید برای ایجاد نور طبیعی در یک ساختمان مورد نیاز است اما از آنجا که این نور سرانجام به حرارت تبدیل می شود، باید میزان تابش مورد نیاز برای هر ساختمان با توجه به نوع ساختمان و شرایط اقلیمی آن تامین شود چون اهمیت تابش آفتاب به نوع اقلیم منطقه و فصول مختلف سال بستگی دارد.

برعکس وقتی هوا گرم است جهت ساختمان باید به نحوی باشد که شدت آفتاب در دیواره های آن به حداقل رسیده و نیز امکان نفوذ مستقیم اشعه خورشید به فضاهای داخل وجود نداشته باشد به همین دلیل نحوه نورپردازی بنا در اقلیم های مختلف مثل گرم و خشک و حاشیه کویر و اقلیم گرم و مرطوب و سردسیر با هم متفاوت است و هر کدام در این مناطق بر حسب اقلیم خاص خود نحوه ی نورگیری و نورپردازی خاصی را می طلبد.

 

الزام وجود نور طبیعی در فضای خانه های جزیره کیش

با وجود اهمیت نور و روشنایی طبیعی در خانه، وجود نور طبیعی در برخی مکان های خانه از جمله اتاق نشیمن، اتاق خواب و همچنین آشپزخانه الزامی است و در برخی از مکان های دیگر از جمله حمام و یا سرویس بهداشتی می توان از نور مصنوعی و چراغ های روشنایی برای نوردهی کمک گرفت. یکی از دل انگیزترین لحظات برای خانه هایی که از نور و روشنایی طبیعی برخوردارند بیدار شدن با طلوع زیبای خورشید و دیدن نور و روشنایی آن در اتاق خواب و دیگر محیط های خانه است که می تواند روزی پرانرژی و شاد را برای اهالی خانه رقم بزند.

شاید همین کسب انرژی از نور و سلامت روانی حاصل از آن، وجود نور طبیعی در خانه را الزامی کرده و طراحان داخلی نیز نقش مهمی را برایش درنظر گرفته اند.

 

نقش معماری خانه و ورود نور طبیعی

یکی از عواملی که می تواند در نورگیری خانه و وجود نور طبیعی در محیط تأثیری مستقیم داشته باشد، موقعیت جغرافیای خانه و ساخت آن در یکی از چهار جهت اصلی زمین است. مسلما از آنجایی که خورشید از شرق طلوع می کند و در طی روز به سمت غرب می رود و از طرفی دیگر تابش نور خورشید در مناطق جنوبی ملموس تر است، می توان گفت خانه هایی که در جهت تابش نو خورشید قرار دارند از نور طبیعی بیشتر ی برخودار خواهند بود.

در این راستا می توان نورطبیعی خانه را به 4 دسته اصلی از جمله نور جنوبی، نور شمالی، نور غربی و نور شرقی تقسیم نمود که در واقع قرارگیری خانه در هر موقعیت مکانی می تواند در نورگیری آن نقش مؤثری داشته باشد. از طرفی دیگر می توان موقعیت جغرافیایی خانه را نیز با توجه به مناطق گرمسیری یا سردسیری و همچنین تغییر فصول سال برای تعدیل و یا افزایش نور طبیعی در خانه در نظر گرفت.

 

کیش و نور طبیعی در خانه از جهات گوناگون

با توجه به موقعیت کشور ایران که در نیم کره شمالی زمین قرار دارد، اغلب خانه هایی که در جهت جنوب ساخته شده اند از نور طبیعی بیشتری برخوردار هستند. نور جنوبی در این خانه ها با انحراف و شدت گرمای بیشتری می تابد و ترکیب این نور زردرنگ زیبا با سایه های به وجود آمده در فضای خانه زیبایی بی نظیری را خلق می نماید. تا آنجا که اغلب طراحان داخلی از انعکاس زیبای نور جنوبی در اشیاء مختلف برای ایجاد مناظر زیباتر و بازی با حجم ها استفاده می کنند.

نور جنوبی بهترین نور برای اتاق نشیمن است که ورود آن به محیط خانه سبب سرزندگی و شادابی افراد می شود. البته برای تنظیم و کاهش تندی این نور بهتر است از رنگ های سرد در خانه استفاده شود و در فصول گرم سال با استفاده از پرده های  زیبا و متناسب با فضای داخلی خانه، از شدت ورود نور جنوبی به خانه جلوگیری کرد.

بر خلاف نور جنوبی که شدت و زردی خاصی دارد و خانه را گرم تر نشان می دهد، نور شمالی با تابش ضعیف تر خود به صورت یکنواخت تر، کم حرارت تر و سفیدتر به نظر می رسد. بهتر است برای زیباترکردن خانه های شمالی که نور طبیعی کمتری به آنها می تابد از اشیاء و وسایل با رنگ های گرم تر و روشن تر استفاده شود. چرا که نور شمالی انعکاس نور جنوبی را در خانه ندارد و باید با اسفتاده از اشیاء داخلی فضا را روشن تر جلوه داد.

از طرفی دیگر ایجاد پنجره های بزرگتر بهترین راهکار برای ورود نور طبیعی به فضای داخلی خانه است. از آنجایی که نور شمالی حرارت و شدت نور جنوبی را ندارد و به طور مستقیم نمی تابد می توانید برای تنظیم نور خانه از پرده های نازک تر و بدون آستر استفاده کنید تا ممانعتی برای ورود نور طبیعی به داخل خانه وجود نداشته باشد.

نور شرق یا نور صبحگاهی می تواند بهترین نور طبیعی برای هر خانه ای باشد. هر چند که این نور تنها از فاصله صبح تا ظهر به خانه می تابد اما تأثیر آن در ساعات آغازین صبح می تواند بهتر از هر زمان دیگری باشد. نور شرقی نوری زردرنگ و زیباست که البته نسبت به نور جنوبی، خنکی بیشتری دارد و می تواند بهترین نور برای اتاق خواب و یا آشپزخانه باشد.

نور غربی نوری به رنگ نارنجی و گرم است که مدت زمان کوتاهی به اتاق می تابد و اغلب تابش آن مستقیم اما خنک است. بهتر است در خانه هایی که تحت تابش نور غربی هستند از رنگ های سرد بیشتر استفاده شود و از این طریق بتوان تابش نور نارنجی رنگ خورشید را به خانه زیباتر جلوه داد و علاوه بر آن میزان نور و روشنایی اش را افزود.

 

راهکارهای افزایش ورود نور طبیعی در خانه در جزیره کیش

به جرأت می توان گفت از جمله مهم ترین دغدغه طراحان داخلی استفاده از نور طبیعی در فضای خانه و بزرگتر جلوه دادن آن است. به همین دلیل بهتر است از بخش های مختلف خانه برای جذب نور طبیعی به داخل استفاده کرد. پنجره و ترکیب آن با انعکاس نور خورشید بهترین راه برای ورود نور طبیعی به فضاهای مختلف خانه از جمله اتاق نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه است.

روش دیگری که می توانید برای افزایش ورود نور طبیعی به فضای خانه استفاده کنید، انعکاس نور توسط سطحی صاف و صیقلی است که  بتوانید در جهت تابش نور خورشید و زاویه ای مناسب برای بازتاباندن نور آن به داخل خانه قرار دهید و از این طریق نور بیشتری را به فضای خانه بتابانید.

استفاده از نور عمودی و یا پنجره های سقفی نیز می تواند راهکار مناسبی برای نورگیری خانه باشد. به همین جهت می توان با تعبیه کردن پنجره های سقفی و افزایش ورود نور طبیعی به داخل خانه روح و جان بیشتری را به فضای خانه بخشی. علاوه برآن می توان با کمک نور تابیده شده از پنجره های سقفی مکان هایی را که فضای کوچک و محدود دارند بزرگتر جلوه دارد و با روشنایی طبیعی آن آرامش بی نظیری را به محیط بخشید.

دکوراسیون داخلیمقالات

بررسی نور در دکوراسیون کیشدکوراسیون کیش

ارسال نظر غیرفعال است.