دکوراسیون داخلی کیش

دکوراسیون داخلی کیش با ییش از 14 سال تجربه طراحی و اجرای دکوراسیون در جزیره کیش


رنگ چه نقشی در دکوراسیون داخلی جزیره کیش دارد

رنگ در زندگی واقعی ما وجود خارجی ندارد. این تنها اثر امواج الکترومغناطیسی ثبت شده به دست مغز و چشمان ماست که باعث تعریف ساختار رنگ و نام گذاری آن‌ها شده است. با این وجود رنگ‌ها در زندگی ما نقش پر زنگ و بعضاً بسیار موثری را ایفا می‌کنند و ما بدون توجه به آن‌ها و همین طور عدم استفاده از آن‌ها دچار مشکلات عدیده‌ای در زندگی شخصی و اجتماعی خود می‌شویم. رنگ‌ها باعث پدیدار شدن احساسات، خلق و خو شده و همین موضوع دلیل محکمی شده است تا طراحان و معماران و مالکان فضا (خانه یا اداره) به فکر ایجاد تنوع، به روز نگه داشتن مداوم و تولید خلاقیت برای تغییری دیگر بیافتند.

 

نقش رنگ در زندگی جزیره کیش

گوته در مورد هماهنگی و کلیت رنگ چنین می نویسد: “وقتی چشم رنگی را می بیند، بلافاصله فعالیتش را شروع می کند و عملکردش چنان است که به شکلی ناخود آگاه و اجتناب ناپذیر، رنگ دیگری ایجاد می کند که با پیوستن به حلقه رنگ ها، ترتیب حلقه رنگ را کامل می کند و این تاثیر متقابل، احساسی از غنای رنگ به انسان می بخشد. مقصود از هماهنگی رنگ، هنر وسعت دادن به درون مایه ها و مضامینی از تناسبات اصولی رنگ است که می تواند به عنوان پایه ای برای آفرینش هنری به خدمت گرفته شود.”

دکوراسیون داخلی چلچله کیش
اجرای صفر تا صد بازسازی و دکوراسیون داخلی در جزیره کیش

دکوراسیون داخلی جزیره کیش

معماران و طراحان داخلی به هنگام طراحی، ساختمان را از نظر فرام، فضا،نور، رنگ، بافت مورد بررسی قرار می‌دهند، اما متأسفانه یکی از اجزایی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد رنگ است. برای اینکه تاثیرات رنگ از همان ابتدا مشخص شود، باید انرا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده از همان اغاز انتخاب نمود، نه اینکه بعداز اتمام طراحی، مبادرت به انتخاب آن کرد.

بدون شک انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین ابزار در طراحی دکوراسیون هر فضایی است. اگر رنگ را بر اساس اصول درستی انتخاب کنید جزئیات خانه بیشتر و بهتر به چشم می آیند. علم روانشناسی می گوید که انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی در بلند مدت بر خلق و خوی ساکنین در هر فضایی تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال انتخاب رنگ های سرد و روشن باعث می شوند که فضا بزرگتر از اندازه واقعی و همچنین دلباز و سرزنده به نظر برسد اما انتخاب رنگ های گرم و تیره فضا را دنج و صمیمی تر نشان می دهند.

طراحی دکوراسیون از طریق رنگ بیشتر از هر چیزی به سلایق هر فرد بستگی دارد. زیرا رنگ شخصیت را انعکاس می دهد و در واقع می­ توانید از طریق رنگ ها احساسات خود را منقل کرد. با این وجود توجه به نکات زیر می تواند تا اندازه زیادی به انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی کمک کند.

بازسازی و دکوراسیون داخلی در جزیره زیبای کیش
اجرای دکوراسیون داخلی مدرن در جزیره زیبای کیش

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون جزیره کیش

انتخاب پالت رنگ

اولین قدم در رعایت اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی این است که باید یک پالت شامل دو تا پنج رنگ اصلی را در نظر بگیرید.

یکی از الگوهای مناسب و ساده برای انتخاب رنگ ­های این پالت این است که به رنگ آن دسته از بخش های اصلی خانه که قابل تغییر نیستند بیشتر توجه کنید. این بخشها شامل کف خانه، چارچوب پنجره ها، شومینه، دیوارها و دیگر بخش های غیر قابل تغییر است.

در واقع پالت رنگ را همین رنگ ها تشکیل می دهند و حالا می توانید این رنگ ها را در دیگر اجزا خانه نیز تکرار کنید. برای مثال اگر رنگ کف خانه عسلی روشن است میتوانید برخی وسایل دکوراتیو مانند گلدان یا کوسن ها را نیز به همین رنگ یا ترکیبی از این رنگ و رنگ های دیگر انتخاب کنید.

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی جزیره کیش

استفاده از چرخه رنگ

یکی از اصول  انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده از چرخه رنگ است. در چرخه رنگ در یک سمت رنگ‌ های گرم و در سمت دیگر رنگ‌های سرد را می بینیم. معمولا برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی منزل با استفاده از چرخه رنگ می‌ توانید از الگوی تک رنگ که شامل یک رنگ با تنالیته های مختلف از همان رنگ است استفاده کنید و یا به سراغ رنگ‌ های مکمل بروید.

رنگ‌های مکمل در چرخه روبروی هم قرار دارند. برای مثال ترکیب هایی مثل قرمز و سبز، آبی و نارنجی، زرد و بنفش، از بهترین نمونه های این الگو است. این الگو دارای کنتراست خیلی زیادی است و بنابراین بهتر است آن را در سطوح کوچک یا برای برجسته کردن یک المان به کار ببرید.

استفاده از الگوی رنگ های مجاور که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند نیز می‌ تواند یکی از گزینه‌ ها باشد. می توانید این الگو را با استفاده از دو رنگ اصلی و یک رنگ فرعی اجرا کنید. توجه کنید که رنگ فرعی از ترکیب دو رنگ اصلی به نسبت مساوی ایجاد می شود. برای مثال می توانید از سه رنگ سیاه، سفید و خاکستری یا قرمز و زرد و نارنجی استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی در جزیره کیش
اجرای بازسازی و دکوراسیون لوکس در جزیره زیبای کیش

اصول رنگ بندی در دکوراسیون داخلی جزیره کیش

تقسیم بندی فضا برای رنگ بندی منزل

استفاده از این الگو این امکان را ایجاد می کند تا بتوانید تنها با انتخاب سه رنگ، هارمونی و انسجام را در فضای داخلی خانه رعایت کنید. روش کار این است که ۶۰ درصد از فضا را به رنگ اصلی اختصاص دهید، رنگ دوم را در ۲۵ تا ۳۰ درصد از فضا به کار ببرید و رنگ سوم را تنها برای ۱۰ درصد از فضا در نظر بگیرید.

رنگ اصلی معمولا رنگی است که بر روی دیوار ها قرار می گیرد، رنگ دوم عموما برای مبلمان و پرده و رنگ سوم بصورت نقاط تاکیدی در وسایل تزئینی، تابلوها و … استفاده می شود.

 

توجه به میزان نور طبیعی خانه در جزیره کیش

توجه به میزان نور طبیعی خانه یکی از اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی است. برای مثال اگر خانه دارای نور کافی است، رنگ های گرم می توانند انتخاب خوبی باشند، زیرا نور آفتاب تندی این رنگ ها را کم می کند و به این ترتیب در فضای خانه تعادل ایجاد می شود.

 

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی کیش

توجه به رنگ دکوراسیون یا دیگر اثاثیه

یکی از کارآمدترین نکته ها در اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی این است که به رنگ­ های اصلی وسایل دکوراتیو مانند تابلوها و آثار هنری در خانه خود توجه کنید و ته مایه ای از دو یا سه رنگ اصلی آن را در دیگر وسایل و اجزا خانه تکرار کنید.

برای مثال اگر یک تابلوی هنری در خانه خود دارید و رنگ قرمز اصلی ترین رنگ پس زمینه این تابلو است، می توانید ته مایه ای از رنگ قرمز را برای وسایل و اجزای دیگر مانند گلدان، کوسن یا پرده ها انتخاب کنید.

 

انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی

توجه به بودجه در رنگ بندی دکوراسیون منزل

رنگ ترند و محبوب سال برای بسیاری از افراد جایگاه ویژه ای دارد تا جایی که ترجیح می دهند وسایل و اثاثیه منزل را با توجه به این رنگ انتخاب کنند. اما باید توجه داشته باشیم که این رنگ ها به سرعت از چرخه مد خارج می شوند یا ممکن است پس از مدتی خسته کننده شوند.

به همین دلیل بهتر است رنگ آن دسته از اثاثیه و وسایل منزل مانند مبلمان که عوض کردن آنها نیازمند صرف هزینه زیادی است را از ترکیب رنگی خنثی انتخاب کنید. در عوض وسایل فرعی مانند کوسن، پرده ها و وسایل دکوراتیو را با توجه به رنگ ترند سال تهیه کنید.

به این ترتیب اگر پس از مدتی به هر دلیلی بخواهید رنگ بندی دکوراسیون منزل را عوض کنید، می ­توانید با کمترین هزینه این تغییر را ایجاد کنید.

 

رنگ بندی دکوراسیون داخلی در جزیره کیش

استفاده از رنگ ­های خنثی در چیدمان منزل

استفاده از رنگ­ های خنثی در ترکیب رنگ چیدمان منزل مانند آبی کم رنگ یا طوسی باعث می شوند که بتوانید رنگ دیگر وسایل را به راحتی تغییر دهید. برای مثال اگر مبلمان خانه شما نارنجی یا قرمز باشد دیگر به راحتی نمی توانید دیگر اجزا و وسایل خانه را به هر رنگ دلخواهی تغییر دهید.

 

ترکیب رنگ چیدمان منزل در کیش

تنوع در انتخاب رنگ دیوار در دکوراسیون داخلی

به طور کلی پالت رنگ برای دیوارها می تواند بیشتر از یک و حتی دو رنگ نیز داشته باشد. مجبور نیستید خانه را یک دست رنگ کنید و می توانید رنگ هر اتاق را با توجه به اصولی که ذکر شد، یعنی با توجه به دیگر وسایل و شرایط خانه انتخاب کنید.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انسجام  رنگ را در خانه خود حفظ کنید و برای این کار لازم نیست که حتما تمامی دیوارها یک رنگ باشند. بلکه می توانید از رنگ هایی که در طیف نزدیک به هم قرار دارند نیز استفاده کنید.

مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید این است که رنگ دیوارها را باید در آخرین مرحله انتخاب کرد. بسیاری از افراد ابتدا دیوارها را رنگ می کنند و سپس مجبور می شوند برای حفظ انسجام رنگ در خانه، دیگر اجزا و اثاثیه را بر اساس رنگ دیوارها انتخاب کنند.

 

رنگ در منزل

توجه به عناصر طبیعی در داخل یا اطراف خانه

اگر در اطراف خانه خود درخت یا فضایی طبیعی دارید که رنگ غالب آن سبز است می­ توانید این رنگ را در دیگر اجزا خانه نیز به کار ببرید. همینطور اگر در گوشه اتاق یا سالن پذیرایی گلدانی دارید که دارای برگ های بزرگ سبز رنگ است می توانید یک تابلو با رنگ سبز غالب را برای سالن یا اتاق خود انتخاب کنید.

 

ترکیب رنگ چیدمان در دکوراسیون داخلی

توزیع مناسب رنگ ها در فضای دکوراسیون داخلی

توزیع مناسب و صحیح رنگ های تیره و روشن در فضا نیازمند دانستن اصول خاصی است که معمولا بسیاری از افراد این اصول را برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی رعایت نمی ­کنند.

برای مثال رنگ ها طوری در فضا توزیع می شوند که قسمتی از اتاق تیره تر و سنگین تر به نظر می رسد و قسمت دیگر کم رنگ و بی روح است. یکی از روش هایی که می توانید این مشکل را برطرف کنید این است که از طبیعت تقلید کنید. بهتر است برای کف خانه از رنگ های تیره تر، برای دیوارها از رنگ هایی با تیرگی یا روشنی متوسط و برای سقف از رنگ های روشن تر و سبک تر استفاده کنید.

این شیوه از توزیع رنگ ها در فضا تعادل چشم نوازی را در خانه ایجاد می­ کند.

برای دریافت خدمات صفر تا صد مشاوره، طراحی، تولید، نصب و اجرا توسط گروه طراحی دکوراسیون داخلی چلچله با ما در تماس باشید.

09124265013

حیدری کیا

ارسال نظر غیرفعال است.