استفاده از پارکت در دکوراسیون داخلی جزیره کیش

دگوراسیون کیش

اجرای دکوراسیون مدرن در جزیره زیبای کیش


دکوراسیون چلچله کیش

در این مقاله تلاش شده است تا در مورد موضوع تاریخچه پارکت به اختصار توضیح مفیدی داده شود. پارکت ذاتا یک کلمه فرانسوی است  (Parquet) به معنی محفظه ای کوچک، قطعه هندسی ساخته شده از قطعات چوبی که برای روکش و زیباسازی کف در داخل و یا خارج ساختمان استفاده می شود. این کفپوش از جنس چوب دارای الگوهای هندسی مانند لوزی، منحنی، مربع و مستطیل می باشد،در ایران نیز شرکت هایی اقدام به عرضه پارکت با انحنای طبیعت کرده اند. در این روش از قطعات چوبی مستطیل یا مربع استفاده نمی شود بلکه چوب به نحوی برش داده می شود که نزدیکترین حالت به فرم طبیعی چوب باشد.

دکوراسیون داخلی کیش

استفاده از پارکت در جزیره کیش

 تاریخچه ی استفاده از پارکت

تا قبل از پارکت عموما از سنگ مرمر برای برای کف پوش ها استفاده می شد تا اینکه در سال 1684در ورسای پارکت معرفی شد. در آن زمان  استفاده از پارکت در فرانسه  مرسوم بود. البته نه سال پس از ثبت پارکت یک معمار سوئدی این مدل مدل کفپوش را لوسانژ نامید درست است که طراحی آن در فرم چوب تغییر کرده بود ولی ماهیت کار همان پارکت بود که از جنس چوب ساخته شده بود.

 

تعریف زیبایی پارکت در دکوراسیون داخلی کیش

از زمانی که چوب به عنوان نوعی کفپوش در منازل استفاده شد، ثروتمندان مخاطب اصلی این مدل کفپوش شدند. البته مدتی بعد که تولید این مدل کفپوش به صورت صنعتی و عمده با ماشین آلات انجام شد افرادی که به معماری و هنر علاقه داشتند هم توانسته اند کف خانه خود را طراحی کنند آن هم طرحی از طبیعت. بسیاری از افراد پارک را نقاشی را کف میدانند چرا که می توان چوب را به شک مربع، مستطیل و یا منحنی برش داد و انواع نقوش را در کف خانه ایجاد کرد. وجه تشابه کفپوش چوب و فرش در آن است که فرشباف نخ را به هم می بافد و طراح پارکت چوب را به هم می بافد تا طبیعت را در کف خانه زنده کند.

دویست سال پس از پیدایش کفپوش از جنس چوب  مهندسان مکانیک به کمک معماران آمدند و ماشین ماشین آلات پیشرفته ای برای ساخت پارکت ارزان ساختند، روش کار به این صورت بود که یک لایه بسیار نازک از یک چوب زیبا و پر نقش را روی چوبی ارزان کشیدند. چون قطعات این مدل پارکت کوچک بود چند مزیت داشت اول اینکه می توانستند نقوش هندسی پیچیده و زیبا را در کف با پارکت اجرا کنند و دوم اینکه می توانستند پارکتی بسیار ارزان در اختیار طرفداران این مدل کفپوش قرار دهند.

سالها از حضور پارکت در هنر معماری می گذرد اما هنوز این مدل کفپوش جذاب است

پارکت و استفاده آن در دکوراسیون کیش

نکات مهم در انتخاب پارکت برای دکوراسیون داخلی کیش

مدتی است که طراحان دکوراسیون داخلی برای رنگ و طرح بخشیدن به فضای داخلی خانه، از انواع پارکت استفاده می کنند. پارکت ها دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند که می توانند با انواع طراحی های داخلی سازگار شده و فضای متفاوتی را به منزل ببخشند. این نوع کف پوش ها به صورت قطعه قطعه طراحی می شوند که برای پوشش کامل کف در کنار هم قرار می گیرند. پارکت ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک ویژگی خاص خود را دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای هر قسمت از خانه، باید ویژگی های پارکت را بشناسید. در این مقاله به بررسی مناسب ترین پارکت ها برای استفاده در فضاهای مختلف داخل خانه پرداخته ایم.

 

برای انتخاب پارکت در جزیره کیش باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از آنکه به بررسی پارکت های مناسب برای هر بخش از خانه بپردازیم، می خواهیم مهم ترین نکاتی را که باید در زمان انتخاب پارکت به آن ها دقت کنید، به شما یادآور شویم.

مکان نصب پارکت

 

یکی از تاثیرگذارترین موارد در زمان انتخاب و خرید پارکت، مکانی است که می خواهید پارکت را در آن نصب کنید. اگر پارکت قرار است در یک مکان مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه نصب شود، باید در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.همچنین پارکت هایی که برای محیط های پررفت و آمد مانند راهرو یا اتاق نشیمن انتخاب می کنید، باید به خوبی در سایش و فرسایش مقاومت کنند. بنابراین پیش از هر چیز باید دقیقا بدانید که می خواهید پارکت را در چه مکانی نصب کنید.

 

نگهداری از پارکت

این موردی است که کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر فردی هستید که به طور دائمی پارکت ها و کفپوش های کف خانه را می شویید، باید پارکتی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت مقاوم بوده و در اثر برخورد مداوم با آب، دچار کپک نشده و بوی بدی ایجاد نمی کند.همچنین باید دقت کنید که در زمان نصب پارکت ها از مواد استفاده شده باشد که در اثر برخورد با آب، استحکام خود را از دست نداده و کنده نمی شوند.

همچنین اگر فرزندان شما کوچک هستند، پارکت های شما باید کاملا در برابر لکه، خراش و برخورد با اجسام مقاوم باشند. رصورتی که زمان زیادی برای تمیز کردن و یا نگهداری از پارکت ندارید و یا نمی خواهید که هزینه زیادی را صرف بازسازی یا تعمیر پارکت ها کنید، باید با متخصصان برای انتخاب مقاوم ترین نوع پارکت مشورت نمایید.

 

انتخاب پارکت برای پذیرایی در جزیره کیش

پذیرایی بخشی از خانه است که می توان گفت که رفت و آمد در آن محدود است. اما زیبایی ظاهری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل باید پارکتی را برای پذیرایی انتخاب کنید که زیبا بوده و در برابر لکه های ناشی از مواد غذایی مقاوم باشد.پارکت های پلاستیکی برای استفاده در پذیرایی گزینه مناسبی هستند. زیرا تنوع زیادی داشته و تمیز کردن آن ها نیز آسان است. البته به دلیل اینکه پارکت های پلاستیکی بازیافت پذیر نیستند و ممکن است برای سلامت انسان مضر باشند، استفاده از آن ها توصیه نمی شود. در این صورت بهتر است از پارکت های لمینت استفاده کنید.

برای نصب پارکت های لمنیت هزینه بیشتری را باید نسبت به پارکت های پلاستیکی استفاده کنید. اما این نوع پارکت ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسایش داشته و می توانند ظاهری زیبا را برای محیط پذیرایی شما به وجود آورند.

پارکت و لمینیت در کیش

پارکت مناسب برای جزیره کیش

انتخاب پارکت برای اتاق نشیمن در جزیره کیش

اتاق نشیمن از پررفت و آمدترین قسمت های خانه است. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت، باید مقاومت آن را در برابر فرسایش و سایش در اولویت قرار دهید. به علاوه پارکت های به کاررفته در اتاق نشیمن باید مقاومت لغزشی بالایی داشته باشند.از دیگر نکات مهم در زمان خرید پارکت برای اتاق نشیمن، مقاومت آن در برابر خط و خش و تعمیر و نگهداری آسان است. پارکت های به کاررفته در این مکان باید به راحتی ترمیم شوند.

 

 

بنابراین مناسب ترین پارکت ها برای اتاق نشیمن عبارت اند از:

لمینت

اپوکسی

ترمووود

PVC

این پارکت ها مقاومت خوبی داشته و نسبت به سایر انواع پارکت، نیاز به تمیزکاری کمتری دارند. به ویژه پارکت های اپوکسی و PVC برای محیط پررفت وآمدی مانند اتاق نشیمن بسیار مناسب هستند.این نوع پارکت ها سطح براق و زیبایی داشته و نظافت آن ها آسان است. اما باید دقت کنید که از موادی برای افزایش ضخامت آن ها استفاده شود تا به راحتی ترک نخورند.اگر در محیطی با آب وهوای مرطوب و شرجی زندگی می کنید، بهتر است که از پارکت های ترموود استفاده نکنید. همچنین می توانید از پارکت های چوبی نیز برای اتاق نشیمن استفاده کنید. اما باید حتما پوشش های ضدآب را بر روی این پارکت ها نصب کنید.

 

پارکت مناسب برای آشپزخانه در دکوراسیون کیش

آشپزخانه نیز یکی دیگر از پرکاربردترین قسمت های خانه است که نیاز به پارکتی با مقاومت زیاد دارد. به علاوه احتمال ایجاد لکه بر روی پارکت های نصب شده در این قسمت نسبت به سایر قسمت های خانه بیشتر است.در نتیجه باید پارکتی با امکان نظافت آسان را انتخاب کنید. از میان انواع پارکت های موجود در بازار، انتخاب پارکت اپوکسی یا PVC برای آشپزخانه عاقلانه تر است. زیرا این نوع پارکت ها به راحتی تمیز شده و مقاومت خوبی دارند.به یاد داشته باشید که هرگز از پارکت های پلاستیکی برای آشپزخانه استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت ها به راحتی دچار آتش سوزی شده و آتش بر روی آن ها گسترش پیدا می کند. همچنین پارکت های چوبی نیز گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه نیستند. زیرا پارکت های چوبی نیاز به تمیزکاری مداوم داشته و در برابر رطوبت مقاومت کمی دارند.

 

انتخاب پارکت مناسب برای اتاق خواب در دکوراسیون داخلی کیش

اتاق خواب را می توان یکی از مکان های کم رفت و آمد در خانه به شمار آورد. به همین دلیل ظاهر پارکت استفاده شده در این قسمت، نسبت به سایر قسمت های خانه از اهمیت کمتری برخوردار است. البته واضح است که در زمان انتخاب پارکت برای اتاق خواب، باید هماهنگی ظاهری آن را با دیگر قسمت های خانه در نظر داشته باشید. به دلیل اینکه اجسام سنگینی مانند تخت خواب یا کمد بر روی پارکت اتاق خواب قرار می گیرند، باید مقاومت بالایی در برابر ترک خوردن و خط و خش داشته باشد.

بر این اساس می توان گفت که پارکت های چوبی، لمینت، ترموود و PVC برای نصب در اتاق خواب بسیار کاربردی هستند. البته اگر اتاق خواب شما پنجره ای دارد که نور مستقیم خورشید را در بیشتر ساعات روز به داخل اتاق می آورد، بهتر است از پارکت چوبی در این فضا استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت در معرض نور خورشید به راحتی فرسوده می شود.پارکت های چوبی ضدآلرژی بوده و عایق خوبی برای صدا، حرارت و برودت هستند. همین ویژگی ها آن ها را برای استفاده در اتاق خواب مناسب ساخته است.

دکوراسیون داخلی کیش

دکوراسیون لوکس در جزیره کیش

پارکت مناسب برای سرویس بهداشتی و بالکن در کیش

سرویس بهداشتی و بالکن به دلیل قرارگیری مداوم در برابر آب، هوا و مواد شیمیایی، نیاز به پارکتی با مقاومت بسیار بالا دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت ها باید به این ویژگی بسیار دقت کنید.پارکت های پلاستیکی در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند. اما می توانند موادی را از خود آزاد کنند که ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد. به همین دلیل استفاده از این نوع پارکت ها برای محیط بسته ای مانند سرویس بهداشتی مناسب نیست.

مناسب ترین نوع پارکت برای سرویس بهداشتی، پارکت اپوکسی و PVC است. این نوع پارکت ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. به علاوه پارکت اپوکسی در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم است. درنتیجه استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بر روی این پارکت مانعی ندارد.

برای پوشاندن کف بالکن نیز انتخاب پارکت ترمووود بسیار هوشمندانه است. زیرا این نوع از انواع پارکت در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم بوده و کیفیت بالایی دارد. به علاوه نسبت به سایر انواع پارکت، قابلیت شستشوی بهتری دارد. اما در محیط های شرجی و مرطوب، استفاده از پارکت ترمووود در محیط بیرون توصیه نمی شود. زیرا ممکن است دچار آفات چوبی شود.

دکوراسیون چلچله کیش

معروفترین و قوی ترین گروه دکوراسیون داخلی در کیش

اجرای کابینتدکوراسیون داخلیمقالات

بازسازی آپارتمان در کیشدکوراسین داخلی کیش

ارسال نظر غیرفعال است.