قرار دادن گل و گیاهی در فضای خانه که به یمن موهبت نیروی حیاتبخش خود در حال رشد و نمو هستند، تاکیدی است بر روحیه بالندگی، سرزندگی و شکوفا بودن. اگر علاقمند به استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل خود هستید.حتما تا به حال دقت کرده‌اید که در خانه‌هایی که در دکوراسیون آن‌ها از گیاهان تزیینی و آپارتمانی استفاده می‌شود، حسی متفاوت جریان دارد. احساس سرزندگی، امید و نزدیکی به طبیعت. داشتن گیاه در دکوراسیون خانه نه تنها باعث زیبایی آن خانه می‌شود، بلکه باعث سلامت فضا و اتمسفر منزل، هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی می‌شود. از نظر مادی که مشخص است؛ گیاهان دی اکسید کربن را جذب می‌کنند و اکسیژن به ما پس می‌دهند. به همین خاطر همیشه هوایی تازه و فرح‌بخش در فضای خانه جریان خواهد داشت.از طرفی، داشتن چند گلدان در خانه، و نگهداری از آن‌ها باعث افزایش احساس مسئولیت پذیری در میان افراد آن خانه خواهد شد. زیرا اعضای خانه، درحال مراقبت از موجوداتی زیبا و در عین حال ناتوان هستند و بقای این موجودات دوست داشتنی، یعنی گیاهان، در دستان شما خواهد بود. و کمتر کسی وجود دارد که اجازه بدهد به خاطر بی‌مسئولیتی خودش، جان یک موجود زنده تلف شود. همچنین در علم روانشناسی، برای اینکه کودکان را مسئولیت پذیر بار بیاوریم، توصیه شده است که به هر کدام از فرزندان دو یا سه گلدان بدهیم و مسئولیت نگهداری از آن‌ها را بر دوش کودک بگذاریم تا بتواند احساس مسئولیت پذیری را از همان عنفوان کودکی تجربه کند.

استفاده از گلدان در دکوراسیون اشپزخانه

برای استفاده از فضای آشپزخانه گلدان هایی با اندازه ی متوسط یا رومیزی مانند گلدان های شیشه ای، سفالی و سرامیکی گزینه های خوبی هستند. این گونه گلدان ها را می توان بر روی میز ناهار خوری یا غذا خوری و یا در کنار پنجره قرار داد. نمونه  دیگر گلدان پایه دار در کنار فضای خالی کنار کابینت یا برای پوشاندن فضایی غیر قابل استفاده گزینه ی مناسبی است. برای تزئینات فانتزی آشپزخانه کاشت سبزیجات یا میوه جلوه گلدان را زیباتر می‌کند و به فضا رنگ و بوی تازه ای می‌بخشد.استفاده از گیاه پپرومیا در گلدان های سرامیکی، گیاه پتوس در گلدان فلزی و گیاه  زاموفیلیا در گلدان سفالی و یا استفاده از گل مصنوعی در گلدان شیشه ای ایده های مناسبی برای آشپزخانه ی شما است.

استفاده از گلدان در دکوراسیون سالن پذیرایی

بهترین گلدان ها برای سالن پذیرایی گلدان های بزرگ، پایه دار و یا ایستاده هستند که در کنار میز تلویزیون و یا پنجره های قدی یا مبلمان فضای خوبی به وجود می‌آورند. توجه داشته باشید که رنگ گلدان با اتاق پذیرایی شما باید هارمونی قابل توجهی داشته باشد. در اینجا هم شما می توانید از گلدان های رومیزی و کوچیک برای میز پذیرایی استفاده کنید.استفاده از گیاه سانسوریا در گلدان سفالی پایه دار، گیاه بنجامین در گلدان سرامیکی یا گیاه فیکوس در گلدان فلزی ایده های مناسبی برای سالن شما است.

استفاده از گلدان در دکوراسیون اتاق خواب

بهترین فضا برای گلدان در اتاق خواب مکانی است که گلدان در دید باشد و از نور مناسبی برخوردار باشد. اگر فضای کمی در اتاق دارید گلدان های کوچک و تزئینی که بر روی میز تحریر یا میز کنار تخت شما قرار گیرند جای مناسبی است. اگر به گل های طبیعی علاقه دارید فضای اتاق را کاملا ارامش بخش می سازد. استفاده از گیاهان درشت با گلدان بزرگ  اتاق را شلوغ تر نشان می دهد پس بهترین گزینه همان گل های طبیعی ظریف یا گیاهان فانتزی کوچک با گلدان سرامیکی یا فلزی بهترین گزینه است.استفاده از گیاه کالانکوئه در گلدان سفالی، گیاه اشوریا در گلدان سرامیکی و یا لیندا در گلدان فلزی ایده های مناسبی برای اتاق خواب شما است.

استفاده از گلدان در دکوراسیون  سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی فضای خوبی برای همه سایز گلدون ها است ولی با توجه به اندازه فضای شما طرز قرار دادن انها در فضا مهم است.لبه ی اینه ها و فضای خالی روی روشویی  یا لبه ی پنجره برای گیاهان تزئینی مثل کاکتوس ها یا گیاهان مصنوعی یا گل های طبیعی ریز مناسب است. برای فضاهای خالی سرویس بهداشتی مثل کنار وان یا کنار روشویی درختچه ها یا گلدان های بزرگ و ایستاده پیشنهاد خوبی است.البته اگر سرویس بهداشتی شما از نور خوبی برخوردار نیست بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که به نور و اب کمتری نیاز دارند.اما در مجموع استفاده از گیاه در سرویس بهداشتی باعث تصفیه هوا و مطلوب کردن فضای اتاق می شود.گیاه یوکا در گلدان چوبی، گیاه پتوس در گلدان سرامیکی و یا شامادورا در گلدان فلزی و درختچه هایی مثل فیکوس، سانسوریا، بنجامین ایده های مناسبی برای سرویس بهداشتی شما است.

گیاه مناسب بالکن

بالکن ها بهترین فضا برای دکور کردن با گلدان و گیاه و بهترین فضا برای رشد گیاه به دلیل دارا بودن نور زیاد است. گلدان های اویزانی یکی از گزینه های خوب و ایده ال برای فضای بالکن است. برای بالکن استفاده از گلدان های بزرگ بهتر است و کاشت سبزیجات رشد بهتری دارد.کاشت گل هم زیبایی چشمگیری به بالکن می دهد و فضای شادابی را ایجاد می کند.اگر حشرات در بالکن باعث ازار شما می شوند گیاه اکالیپتوس باعث فراری دادن انها می‌شود. برای تزئین دیوار های بالکن خود استفاده از گیاه های رونده جذاب است و کل دیوار را پر می کند. گلدان های پایه دار چوبی یکی از بهترین ایده ها برای دکور بالکن است.اگر در بالکن خود میزی کوچیک داید یک گلدان شیشه ای ایده ی خوبی برای پر کردن فضای خالی میز است.درخت هایی که میوه می‌دهند و یا گیاه فیکوس در گلدان چوبی، گیاه برگ انجیری در گلدان پلاستیکی، گیاه کنتیا در گلدان سفالی و یا گیاه دراسنا در گلدان سرامیکی و کاشت سبزیجات در گلدان شیشه ای ایده های مناسبی برای بالکن شما است.

انتخاب گلدان مناسب برای دکوراسیون داخلی

1- گلدان ها را در سایز های مختلف انتخاب کنید.

گلدان ها در ارتفاعات متفاوت، نه تنها به عنوان قطعات جداگانه جلب توجه می کنند، بلکه در فضاها نیز اثر مثبتی دارند. با استفاده از مجموعه ای از گلدان ها می توانید از این شکل دکوراسیون مناسب برخوردار شد. ابعاد بلند، متوسط و کوچک، آسان چیدمان این گلدانها را آسان می کند و به فضاهای بزرگتر عمق می بخشد.

2- گلدان های بزرگ و کوچک را در محل های مناسب قرار دهید.

استفاده از یک گلدان، هر چند شفاف و شیشه ای و یا رنگ آمیزی شده، می تواند فضای مورد نظر شما را در خانه به وجود آورد. اگر چه ممکن است شما بیشتر به مسائل مربوط به شکل و ظاهر گلدان بپردازید، فراموش نکنید که محل قرارگیری آن نیز مهم است.گلدان های بزرگ چه خالی یا پر باشند، می توانند در گوشه ها و یا در مناطق با سقف بلند در روی میز چشمگیر شوند. گلدان های کوچک را می توان برای تزئین هر نوع قفسه، به عنوان یک قطعه مرکزی بر روی میز غذاخوری و یا برای اضافه کردن ارتفاع در کنار مجسمه های کوچک و قاب عکس ها استفاده کرد.

3- در دکوراسیون مدرن، گلدان های مشابه را کنار هم استفاده کنید

یک ظاهر براق و مدرن همان چیزی است که بسیاری در دکوراسیون با گلدان ترجیح می دهند. ساده ترین راه برای رسیدن به این نوع دکوراسیون، استفاده از چندین گلدان مشابه در کنارهم است. اگر چه ممکن است بسیاری فکر کنند که بهترین روش برای به نمایش گذاشتن گلدان های چندگانه این است که آنها را در اطراف اتاق پخش کنیم، اما توجه کنید که این روش می تواند باعث شلوغی اتاق شما شود.

4- از گلدان ها برای کاشت گیاهان خانگی استفاده کنید.

گلدان ها را با گلهای طبیعی یا مصنوعی پر کنید تا رنگ و شادابی را به اتاق خود اضافه کنید. استفاده از آن ها برای گل های فصلی مثل گل های پاییزی در یک گلدان آویزان از سقف، شاخه های درخت کاج در زمستان و گل های نیلوفر در بهار، همه راه های خوبی برای به روز کردن دکوراسیون گلدان شما در هر فصل هستند. گلدان ها همچنین می توانند برای کاشت گیاهان خانگی شما مورد استفاده شوند؛ فقط هنگام آبیاری مراقب باشید و از زیر گلدان ها استفاده کنید.

5-  دکوراسیون داخلی با گلدان های تزئینی

گلدان هایی که صرفا کاربرد تزئینی دارد، در منزل خود قرار دهید. این گلدان ها میتوانند از خرده شیشه های رنگی، گلدان های سرامیکی، چوبی و انواع فلزی آن ها باشند. گلدان های دکوراتیو را بر روی شومینه، میز کنار مبلمان و یا روی کنسول ورودی خود قرار دهید تا با شکل های منحصر به فردشان در فضاهای شما جلب توجه کنند.

ارسال نظر غیرفعال است.