اشتباهات رایج در نورپردازی و دکوراسیون داخلی


 انتخاب لامپ‌های روشنایی در اندازه‌های اشتباه

این یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که معمولا وقتی طراحان زمان کافی به برنامه‌ریزی برای روشنایی ساختمان اختصاص نمی‌دهند، مرتکب می‌شوند. به عنوان مثال، آویزان کردن یک لامپ یا لوستر کوچک بر روی یک میز بزرگ یا میز جزیره آشپزخانه روشنایی کافی برای این نقاط از خانه را فراهم نخواهد کرد. همچنین استفاده از لامپ‌های بزرگ برای صندلی‌هایی که برای مطالعه از آن‌ها استفاده می‌شود کار اشتباهی است و چشم را اذیت می‌کند.اندازه یک لوستر را به راحتی می‌توان از این طریق ارزیابی کرد: عرض و ارتفاع اتاق را با یکدیگر جمع کنید (با واحد فوت). عددی که به دست می‌آورید باید با قطر (دایره) لوستری که در نظر می‌گیرید (با واحد اینچ) برابر باشد. اگر می‌خواهید لوستر را روی یک میز ناهارخوری آویزان کنید، دقت داشته باشید که قطر لوستر باید حدودا یک فوت کوچکتر از عرض طرف باریک میز باشد.

 نصب تنها یک منبع نور

این مشکل نیز از اشتباهات رایج نورپردازی خانه‌هاست. نصب تنها یک منبع نور در اتاق باعث می‌شود تا برخی از نقاط اتاق تاریک بماند. همچنین روشن کردن تمامی نقاط اتاق، به خصوص آشپزخانه، کار آسانی نیست.روشنایی در نقاط مختلف آشپزخانه باید متعادل باشد. به همین دلیل استفاده از سه لایه روشنایی برای آشپزخانه ایده‌ای هوشمندانه است. با ترکیب سه لایه روشنایی مختلف، می‌توان بهترین نورپردازی ممکن را برای فضای آشپزخانه فراهم کرد.

استفاده بیش از حد از چراغ‌های توکار

غالبا این طور به نظر می‌رسد که نصب چندین چراغ توکار در قسمت‌های مختلف سقف خانه، بسیاری از مشکلات روشنایی خانه را برطرف می‌کند. این یک اشتباه بسیار بزرگ است، چرا که این چراغ‌ها فضای خانه و به خصوص دیوارها را به خوبی روشن نمی‌کنند. برای نورپردازی درست خانه، نور باید به دیوارها برخورد کرده و منعکس شوند. اگر برای روشن کردن فضای خانه تنها از لامپ‌های توکار استفاده کنید، هم تقریبا نیمی از انرژی الکتریکی را به هدر می‌دهید و هم برخی از مناطق خانه نور کافی دریافت نکرده و تاریک باقی می‌مانند.لامپ‌های توکار باید در جاهای درستی به کار روند. سعی کنید بیش از حد از این نوع لامپ‌ها برای نورپردازی فضای خانه استفاده نکنید و از انواع دیگر وسایل روشنایی خانه، از جمله لوستر، لامپ‌های آویزی، لامپ‌های دیواری، لامپ‌های زمینی و … استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از نورپردازی کاری

لامپ‌های روشنایی مخصوص محیط‌های کاری (لامپ‌هایی که فقط نقاط خاصی را روشن می‌نمایند) بسیار زیبا و کاربردی هستند. از این نوع لامپ‌ها می‌توان در اطراف کابینت‌های آشپزخانه یا اطراف آینه‌های خانه استفاده کرد. البته نصب تعداد زیادی از این لامپ‌ها برای نورپردازی خانه مناسب نبوده و تناسب روشنایی را به هم می‌ریزد.برای استفاده از لامپ‌های کاری باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. در مورد جاهایی از خانه که می‌خواهید از این نوع لامپ‌ها برای روشنایی استفاده کنید، مثل آشپزخانه یا حتی حمام و دستشویی، از قبل فکر کنید.

نورپردازی ضعیف در فضاهای کوچک

معمولا افراد به نورپردازی بخش‌هایی از خانه مثل کمدهای مواد غذایی و کمدهای لباس توجه زیادی نمی‌کنند. برای روشن کردن این مکان‌ها معمولا از یک لامپ سقفی استفاده می‌شود که معمولا باعث ایجاد سایه‌های زیاد شده و از میزان دید می‌کاهد.در این مکان‌ها علاوه بر لامپ‌های سقفی، می‌توان از لامپ‌های LED یا لامپ‌های نواری استفاده کرد. این امر باعث می‌شود تا این فضاها شیک‌تر و بزرگ‌تر به نظر آمده و میزان دید افزایش پیدا کند.

استفاده نکردن از دیمر

صاحب‌خانه‌ها اغلب از لامپ‌های رشته‌ای بدون دیمر برای نورپردازی خانه استفاده می‌کنند. به همین دلیل، این لامپ‌ها برق زیادی مصرف کرده و گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند.سعی کنید همیشه برای نورپردازی خانه خود از دیمر استفاده کنید. علاوه بر فواید استفاده از دیمر در نورپردازی، این کار باعث افزایش طول عمر لامپ‌های رشته‌ای نیز می‌گردد. یک جایگزین عالی برای لامپ‌های رشته‌ای، لامپ‌های LED هوشمند هستند که برای آن‌ها نیز می‌توان از دیمر استفاده نمود. همچنین نور این لامپ‌ها قابل تغییر بوده و می‌توان نور آن‌ها را حتی با گوشی موبایل نیز کنترل کرد.

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

یکی از عناصری که در زیبایی و تاثیرگذاری دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرد، نورپردازی است. یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیت ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه می ماند. برای اعمال نور در فضا در ابتدا باید جهت آن مشخص شود، سپس میزان نور با توجه به ابعاد فضا تنظیم شود.

توهم فضا در دکوراسیون داخلی

هر دو نور مصنوعی و طبیعی بر توهم فضا در یک خانه تأثیر می گذارند. اتاق های تاریک کوچک تر احساس می شوند، در حالی که اتاق های کم نور بزرگتر به نظر می رسند. اتاقی که دارای روشنایی کافی نباشد، در آن کمبود احساس می شود و نزدیکی مبلمان به یکدیگر، این ضعف را بدتر می کند. اگر اتاقی بسیار تاریک است، باید روش هایی را برای افزایش میزان نور طبیعی در آن اجرا کنید.نور طبیعی را می توان از طریق کنار زدن پرده ها وارد اتاق کرد. اگر نورپردازی طبیعی در دسترس نباشد، لامپ های گوشه دیوار و چراغ های آویزان مرکزی می توانند به ایجاد توهم فضای بزرگ تر کمک کنند. همچنین استفاده از نورپردازی توکار و مخفی، می تواند چشمان شما را به سمت روشن ترین نقطه اتاق بکشاند.

انتخاب نور مناسب مطابق با کاربرد

قبل از انتخاب این که از کدام نور استفاده کنید، هدف آن را درک کنید. به عنوان مثال، یک اتاق مطالعه به نورپردازی نقطه ای احتیاج دارد، در حالی که آشپزخانه، ناهار خوری و اتاق نشیمن به مدارهای مختلف نور نیاز دارد تا عمق و بافت هر فضا را بوجود بیاورد.

بازتاب و سایه در دکوراسیون داخلی

جایی که منبع نور قرار دارد، مشخص می کند که سایه ها و برجستگی ها در کجا قرار می گیرند. بدون ایجاد سایه، نمی توانید به بافت، تنوع یا جو مناسب برسید. بسته به عملکرد فضا، نورپردازی مناسبی را اجرا کنید تا در صورت لزوم بتوانید بازتاب ها و برجستگی هایی را بوجود بیاورید یا در صورت لزوم آنها را تقویت کنید.

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

در هر اتاق، روشن ترین نقطه همیشه جلب توجه خواهد کرد. یک قسمت فرو رفته مانند آینه داخل دیوار می تواند به نقطه کانونی تبدیل شود. اگر شکافی در اتاق وجود ندارد، می توانید برای ایجاد یک کانون مرکزی از یک شومینه یا مبلمان یا حتی یک قاب عکس زیبا و تاثیرگذار استفاده کنید.

تاثیر نورپردازی در فضاهای مختلف دکور شده

در نورپردازی نما باید به رنگ نور و شدت تابش آن توجه کرد. نوری که برای تزیین کردن نما در بیرون از ساختمان به چشم می خورد نباید وارد ساختمان شود، زیرا در این صورت آرامش ساکنین را خدشه دار خواهد کرد. نکته ای که در نورپردازی نما باید به آن توجه کرد این است که باید تعادل بین رنگ نور با رنگ مصالح به کار رفته در بنا برقرار شود، زیرا در این صورت هارمونی در فضا به چشم می خورد و نور با مکانی که بر آن تمرکز نموده سازگار خواهد بود.

تاثیر نور در راه رو و راه پله

لامپ هالوژن، لامپ آویز و لامپ دیواری می تواند انتخاب مناسبی در این بخش ساختمان باشد و فضایی امن برای تردد را بوجود بیاورد. هنگامی که ارتفاع سقف کم است، یک لامپ روشن می تواند الگوی زیبایی به فضا بدهد. اگر فضا محدود باشد، لامپ های دیواری می تواند گزینه مناسبی باشد.

حمام و دکوراسیون داخلی

نورپردازی دکوراتیو باعث ایجاد درخشش خاصی در حمام می شود و فضای آن را زیباتر جلوه می دهد. وسایل روشنایی مانند لامپ ها می توانند در قسمت های مختلفی از حمام مانند قسمتی که دوش نصب شده است یا قسمتی که لوازم بهداشتی خود را قرار می دهید نصب شوند.تنظیم نور حمام می تواند در ایجاد فضایی آرام بخش به شما کمک کند. در صورت استفاده از آینه در حمام نیاز به نور بیش تری خواهید داشت. این در حالی است که برای ایجاد فضایی آرام بخش نیاز به استفاده از نور ملایم تری دارید. توصیه می شود در حمام از نورپردازی های نامتعارف و بیش از حد استفاده نشود.

اتاق غذاخوری و دکوراسیون داخلی

در نورپردازی اتاق غذاخوری تمرکز اصلی باید بر روی میز نهارخوری باشد. استفاده از نورپردازی عمومی برای بهبود نور و استفاده از نورپردازی نقطه ای به منظور افزایش زیبایی میز غذاخوری می تواند تاثیر زیادی در زیبای این محل بگذارد. چراغ های دیواری، لامپ های رومیزی و لامپ های تزیینی برای ایجاد فضایی آرام و دنج در این اتاق می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نور پردازی دکوراسیون اتاق نشیمن

نورپردازی مناسب اتاق نشیمن می تواند تاثیر بسزایی در آرامش روحی و روانی یک فرد داشته باشد و این امکان را فراهم می کند تا دیزاین خانه خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارید. در نورپردازی نشیمن تعداد منابع روشنایی، میزان شدت نور و تاثیری که بر محیط می گذارند از عوامل مهم محسوب می شوند.ترکیب درست لامپ های سقفی و دیواری با توجه به ترکیب میزها، ارتفاع سقف و نورپردازی متمرکز می تواند اثری مطلوب داشته باشد. برای اتاق های بزرگ با سقف های بلند، یک چراغ آویز مناسب علاوه بر فراهم کردن نور مناسب برای فضا، زیبایی بصری نیز در آن محل بوجود می آورد.

نور پردازی د کوراسیون اتاق خواب

نورپردازی تاثیر فوق العاده ای در زیبایی اتاق خواب ایفا می کند. دکوراسیون اتاق خواب زمانی نمای خود را نشان می دهد که از عناصر نورپردازی در آن استفاده شده باشد. انعکاس نور در اشیاء و یا روی دیوار یا سقف، زیبایی بی نظیری به اتاق می بخشد و آن را جذاب تر می کند. برای ایجاد فضایی آرامش بخش و دور از هیاهو، چراغ های دیواری و آباژورهای رومیزی بهترین گزینه برای اتاق خواب می باشند.

اجرای کابینتدکوراسیون داخلیمقالات

جزیره کیشدکوراسیون داخلی

ارسال نظر غیرفعال است.