12 قانون طلایی در طراحی و دکوراسیون داخلی جزیره کیش

دکوراسیون داخلی

طراخی و اجرای دکوراسیون در کیش


هر خانه‌ای بازتابی از شخصیت و علایق افراد ساکن در آنجاست. بعضی از افراد توانایی ذاتی در تزئین محیط اطرافشان دارند و می‌توانند همانند طراحان داخلی، دکوراسیون حرفه‌ای بسازند. اگر شما جزو این دسته نیستید، نگران نباشید. خوشبختانه یک سری اصول طراحی داخلی منزل وجود دارد که می‌توانند شما را قدم به قدم در طراحی خانه‌تان راهنمایی کند. فرقی نمی‌کند که از چه سبک دکوراسیونی برای فضای زندگی‌تان استفاده می‌کنید، در هر صورت قوانین طلایی طراحی داخلی می‌توانند به شما کمک کنند.

 

اصول طراحی داخلی منزل درجزیره کیش

۱) ایجاد نقطه کانونی

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی منزل کشف نقطه‌ی کانونی دکوراسیون‌تان می‌باشد. نقطه کانونی دکوراسیون در واقع عنصری است که به هنگام ورود به اتاق، نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند. این نقطه کانونی بیشتر وابسته به معماری و سبک دکوراسیون اتاق است و شما باید قبل از هر اقدامی آن را کشف کنید. برخی از اتاق‌ها دارای نقطه کانونی طبیعی مثل پنجره‎های بزرگ یا قفسه‌های توکار هستند که کار شما را راحت می‌کنند. اگر اتاق شما فاقد این نقاط کانونی است، می‌توانید خودتان آن را ایجاد کنید.

مثلا برای دیزاین خانه ایرانی می‌توانید از مبل سلطنتی، فرش ایرانی، کرسی یا تخت‎های طرح گره چینی به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. در مورد دکوراسیون‌های مینیمال نیز یک تابلو هنری بزرگ یا دیوار تاکید می‌تواند ایده‌های مناسبی باشد. در واقع نقطه کانونی به عنوان نقطه تاکید اتاق می‌باشد و بقیه دکوراسیون شما به آن وابسته است. بعد از مشخص کردن نقطه کانونی شما می‌توانید مبلمان خود را دور آن بچینید و دکورتان را راحت‌تر تکمیل کنید.

 

۲) توجه به خطوط و نحوه‎ی کار با آن‏‌ها

خطوط و منحنی‎های دیوارها، سقف، کفپوش و حتی نرده‎ی پلکان فضای شما را تعریف می‌کنند. شما باید با توجه به سبک دکوراسیون خود استفاده‎ی درستی از آن‏ها بکنید. برای مثال خطوط عمودی زیاد در دکوراسیون سنتی منزل جالب نمی‌باشند و بهتر است از آن‌ها دوری کنید. این چند نکته را به یاد بسپارید:

  • خطوط افقی فضای شما را وسیع و گسترده‌تر و ارتفاع اتاق را کوتاه‎ها نشان می‌دهند. همینطور این خطوط حس صمیمت و دنج بودن فضا را افزایش می‌دهند.
  • خطوط عمودی کمک می‌کنند ارتفاع فضای شما بلندتر و باریکتر بنظر برسد و در سبک‎های دکوراسیون سنتی و رسمی زیاد بکار برده نمی‎شوند.
  • خطوط مورب انرژی اتاق را بالا می‌برند.
  • خطوط منحنی نیز جذابیت بصری فضا را افزایش داده و محیط ملایم و خودمانی را می‎سازند.

۳) انتخاب و ترکیب رنگها

یکی دیگر از اصول طراحی داخای به انتخاب درست رنگ‌ها و نحو‌ه‌ی ترکیب آن‌ها با هم برمی‌گردد. با اینکه رنگ‌ها بیشتر وابسته به سبک دکوراسیون هستند اما هیچ اجباری وجود ندارد و پیشنهاد می‌کنیم که رنگ‌هایی را انتخاب کنید که فضا را برای شما دلپذیرتر می‌کنند. درمورد فضاهای کوچک همیشه تاکید بر روی انتخاب رنگ‌های روشن است. مخصوصا دیوارهایی به رنگ سفید و جفت کردن مبلمان به همان رنگ راهی ساده و آسان است که باعث می‌شود هر فضای کوچکی بزرگ‌تر و روشن‌تر بنظر برسد. برای اینکه فضای شما یکنواخت بنظر نرسد، می‌توانید از دیوار تاکید کمک بگیرید. دیوار تاکیدی دیواری است که طراحی آن از طراحی‌های سایر دیوارهای اتاق متفاوت می‌باشد.

اگر در مورد ترکیب رنگ‌ها سردرگم هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید. ۶۰-۳۰-۱۰ یکی از قوانین کاربردی و عالی برای ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل می‎باشد که به شما کمک می‏کند، طرح رنگی خود را به آسانی ایجاد کنید. قانون ۶۰-۳۰-۱۰ رویکردی بسیار ساده می‎باشد که بیشتر طراحان داخلی برای ایجاد تعادل رنگی در فضا از آن استفاده می‎کنند. نسبت ۶۰٪ + ۳۰٪ + ۱۰٪ به مقدار استفاده از هر رنگ در فضا برمی‎گردد. شما باید ۶۰% دکوراسیون منزل خود را به رنگ اصلی‌تان اختصاص دهید. مثلا در اتاق نشیمن ۶۰% آن مربوط به رنگ دیوارها، قطعات بزرگ مبلمان مثل فرش و یا مبل می‎باشد. رنگ اصلی شما تقریبا فضای زیادی از اتاق را در برمی‎گیرد و به عنوان پس‌زمینه‎ی دکوراسیون شما عمل خواهد کرد.

۳۰% رنگ دکوراسیون شما باید به رنگ ثانویه‎تان اختصاص داده شود. شما می‎توانید رنگ دوم خود را در تزئینات پرده‌ها، صندلی تاکید، روتختی، مبلمان و یا به عنوان دیوار تاکید در اتاق‎های نشیمن و پذیرایی بکار ببرید. نکته بسیار مهم در مورد انتخاب رنگ ثانویه این است که رنگ موردنظر شما باید رنگ اصلی را تقویت کند ولی با این حال این دو رنگ باید تا حدودی از هم متفاوت و کاملا قابل تشخیص باشند. بیشتر ظاهر جذاب اتاق به رنگ سوم یا همان رنگ تاکید وابسته است که ۱۰% دکوراسیون شما را تشکیل می‎دهد.

همانطور که گفتیم، ۱۰% دکوراسیون شما به رنگ سوم که با نام رنگ تاکید شناخته می‏شود، مربوط است. برای اتاق نشیمن، این رنگ می‎تواند به عنوان رنگ کوسن‌ها، لوازم تزئینی و جانبی و همینطور آثار هنری بکار برده شود. برای اتاق خواب نیز شما می‎توانید رنگ تاکید را بر روی بالش تختخواب، آباژور، میز کنار تخت و شمع‎ها اعمال کنید.

 

انتخاب و ترکیب رنگها  در دکوراسیون کیش

۴) انتخاب مبلمان با عملکرد بالا

معمولا هر اتاقی با هدف خاصی طراحی می‎شود و کاربرد منحصربفرد خود را دارد. شما باید با توجه به عملکرد اتاق، مبلمان مناسب آن را انتخاب کنید تا بتوانید استفاده حداکثری از اتاق داشته باشید. توجه کنید که مبلمان انتخابی شما باید با سبک دکوراسیون‌تان مطابقت داشته باشد. به هنگام انتخاب مبلمان، مقیاس اتاق را هم در نظر بگیرید و از خرید مبلمان خیلی بزرگ یا کوچک نسبت به اتاق خودداری کنید.

 

۵) روشنایی اتاق

توجه به روشنایی اتاق به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی منزل شناخته می‌شود. شما با سه نوع روشنایی در دکوراسیون منزل روبرو هستید:

عمومی: همان روشنایی سقف است که به طور یکسان کل اتاق را روشن می‌کند.

فعالیت خاص: برای یک کار خاص طراحی شده است. مثل چراغ مطالعه و چراغ‌های زیرکابینت‎های آشپزخانه.

تاکید: برای تاکید روی یک شی خاص مثل یک تابلو نقاشی بکار برده می‎شود.

اصول طراحی داخلی منزل در جزیره کیش

توجه کنید که فضای کوچک شما با نورپردازی مناسب به راحتی می‌تواند بزرگتر بنظر برسد. نور طبیعی تا حدودی می‌تواند روشنایی خانه را تامین کند و شما باید روشنایی فضای خانه را با ترکیبی از انواع تجهیزات روشنایی همچون آباژور، لوستر، انواع چراغ‌های LED و چراغ‌های دیواری تامین کنید. شما باید بتوانید با این سه نوع روشنایی، بٌعد و جلوه‎ی خاصی به اتاق‌تان بدهید. به طور معمول، بهتر است که کارتان را با روشنایی عمومی شروع کنید و با کمک دو روشنایی بعدی، دکوراسیون شیک و منحصربفردی را برای خودتان بسازید. البته روشنایی طبیعی را فراموش نکنید و با کمک پنجره‎های بزرگ جریان نور را به خانه‌تان هدایت کنید.

 

۶) پیاده‌سازی قانون اعداد فرد در دکوراسیون کیش

احتمالا شما قانون اعداد یک سوم در عکاسی را شنیده‌اید. در طراحی داخلی نیز مفهوم مشابهی وجود دارد و شما باید اشیا و عناصر تزئینی خود را در گروه‎های فرد دسته‌بندی کنید. پیاده‌سازی قانون اعداد فرد در طراحی فضا مهم بوده و یکی از اصول طراحی داخلی منزل محسوب می‌شود. این قانون به شما کمک می‌کند تا تعادل را در فضای اتاق ایجاد کنید و از لحاظ بصری فضای جذابی بسازید.

۷) کلکسیون‎های تزئینی در دکوراسیون کیش

گروه‎های تزئینی شما باید از عناصری با ارتفاع، شکل و تکسچرهای متنوع تشکیل شده باشند. البته این عناصر نباید متضاد یا بی‌شباهت بهم بوده و بهتر است که یک یا دو مشخصه مشترک داشته باشند. به طور خلاصه، اشیای گروه‌بندی شما باید شبیه بهم باشند ولی در عین حال اندک تفاوت‎هایی داشته باشند تا تصویر جالبی از آن‎ها ایجاد شود.

 

اصول طراحی داخلی منزل در جزیره کیش

۸) بافت‌های متنوع

زمانی که دکوراسیون خود را تزئین می‎کنید، بهتر است که هر بار یک قدم به عقب برگردید و دوباره کل اتاق را ببینید. آیا بیشترین سطح اتاق صاف و براق است؟ یا اینکه تمامی سطوح زبر است؟ سعی کنید  بافت‌های متنوع را به فضای زندگی‌تان اضافه کنید و فضای متعادلی را از لحاظ تکسچر و بافت‎های مختلف ایجاد کنید. شاید از نظر شما استفاده از بافت‌های متنوع در دکوراسیون زیاد مهم بنظر نرسد، اما به یاد داشته باشید یکی از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی منزل می‌باشد.

 

9) کنتراست در دکوراسیون منزل در جزیره کیش

کنتراست یکی از اصول دکوراسیون منزل است که به تفاوت رنگ و درخشندگی اشیاء اشاره دارد که باعث تمایز آنها از همدیگر می‌شود. در طراحی و دکوراسیون کنتراست توسط سه عنصر یعنی رنگ، فرم و فضا حاصل می‌شود. برای ایجاد کنتراست می‌توانید از رنگ‌های متضادی مانند سیاه و سفید استفاده کنید. کنتراست را می‌توان با ترکیب دو یا چند شکل هم ایجاد کرد. به طور مثال می‌توانید با یک آینه‌ی دایره‌ای شکل همراه با مبلمان مستطیلی کنتراست ایجاد کنید تا تعادل و توجه به همه‌ی قسمت‌های دکوراسیون ایجاد شود. یکی دیگر از راه‌های ایجاد کنتراست در دکوراسیون استفاده از فضاهای مثبت و منفی در کنار هم است.

 

10)هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون جزیره کیش

از دیگر اصول دکوراسیون منزل می توان به هارمونی در دکوراسیون اشاره نمود. هارمونی به این معناست که در طراحی ویژگی‌هایی نظیر رنگ، بافت، جنس و شکل را مشابه و هماهنگ با یکدیگر در نظر بگیریم. برای مثال در مبله کردن یک فضا می‌توان رنگی مثل قهوه‌ای را در نظر گرفت و سعی کرد ظاهر دکوراسیون را با آن طراحی نمود. رنگ قهوه‌ای و ماده چوب و رنگ سفید و مصالح ساختمانی بر دیگر رنگ‌ها غلبه دارند و سعی شده است، کلیه اجزا با هم هماهنگ باشند.

 

11)اصول دکوراسیون منزل: «وحدت»

الگوی دیگری که در طراحی لازم است مد نظر گیرد یکی شدن اجزای مختلف به کار برده شده در یک طرح است، به طوری که مخاطب در مورد آنها به صورت جداگانه قضاوت نکند. از این دست مواد در طبیعت وجود دارد. برای مثال اگر صورت انسان را در نظر بگیرید با این که از اجزای متفاوت تشکیل شده است اما در نهایت یکی شده‌اند و معمولا افراد هر کدام از آنها را به صورت جداگانه قضاوت نمی‌کنند. بلکه کل اجزا به صورت به صورت یک ترکیب طراحی مدنظر قرار می‌گیرد و اگر به لحاظ تعداد تغییری در این اجزا ایجاد شود از نظر ما طرح ناقص خواهد بود و نظر خوبی در خصوص آن نخواهیم داشت. پس در این مورد طراح باید بتواند با در نظر گرفتن سبک مشخص، رنگ‌های هماهنگ، مواد و جنس های مشابه و تعادل، اجزای متفاوت به کار رفته در طرح را یکی کند.

 

12) اصل اعداد سه گانه در مبانی طراحی داخلی در جزیره کیش

اعداد در زندگی اهمیت بسیار زیادی دارند و در چیدمان وسایل در بخش های مختلف نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. یکی از مهم ترین قوانین دکوراسیون داخلی، استفاده از اعداد فرد برای انتخاب تعداد وسایل تزئینی و دکوراتیو می باشد. از بهترین و کامل ترین اعداد فرد می توان به عدد 3 اشاره کرد که مانند یک کم نیست و مثل 5 باعث شلوغی در محیط نمیشود. به همین دلیل است که در اغلب مواقع از سه تابلو بر روی دیوار، سه مجسمه با اندازه های مختلف بر روی میز یا قفسه های کتاب و غیره استفاده میشود. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از وسایل دکوراتیو با تعداد فرد نسبت به اعداد زوج از نظر بصری حس بهتری را در بیننده ایجاد می کنند.

دکوراسیون داخلیمقالات

دکوراسین داخلی کیش

ارسال نظر غیرفعال است.