اما شاید از خود بپرسید: “این روشنایی بخش خانه از کجا آمد؟” “چگونه به تکه هایی کوچک مبدل شده و نقش و نگار به خود گرفته است؟”  جالب است بدانید، با این که این هنر را جزء هنر های اصیل ایرانی می دانیم، گفتنی است که مبدا ظهورش به اروپا باز می گردد. پیش از این که آینه وارد سرزمین ما شود، برای دیدن خود باید به فلزهای سیقل خورده بسنده می کردیم. هرچند دوره آن آینه ها نیز، با وارد شدن آینه های شیشه ای به سر آمد.آینه کاری به معنای برش آینه به اشکال مختلف و چیدن اشکال در کنار یکدیگر است. این چیدمان به منظور ایجاد طرح های خاص و متنوع در فضای داخلی خانه ها و اماکن است. علاوه بر آن  این هنر قدمت دیرینه ای در ایران دارد. با اینکه ایرانیان به نسبت کشور های اروپایی، دیر تر به آینه دست یافتند، اما به سرعت به آن اصالت ایرانی بخشیدند.

آینه کاری یکی از زیباترین و اصیل ترین طرح ها برای زیبا سازی فضای داخلی خانه ها به شمار می رود. از طرفی ایرانی ها علاقه وافری به استفاده از آینه دارند. این علاقه را زمانی می توان درک کرد که به صورت جزئی تری به این قضیه نگاه کرد. اکثر آینه ها در مکان های خاصی از منازل ما جای دارند. این جایگاه ویژه نشان دهنده علاقه و احترام ما نسبت به آینه است. این علاقه تا جایی پیش می رود که در هنر های تزئینی خود، هنر آینه کاری را خلق کرده است. حتی امروزه دیگر به جای استفاده از آینه های ساده، افراد به دنبال فضای مناسب جهت آینه کاری در منزل خود هستند.

ابزار دکوراسیون و آینه کاری در کیش

ابزار و لوازم لازم برای این هنر شامل چسب، چوب، سریش، گچ، الماس آینه، خط کش، میز مخصوص و قلم برای طراحی اشکال است. شما با استفاده از این ابزارها می توانید به راحتی وارد دنیای هنر زیبای آینه کاری شوید.

اجرای آینه کاری چگونه است؟

همانطور که می دانید پایه آینه کاری ایجاد طرح ها و برش های خاص در آینه است. اما به طور کلی این هنر تزئینی به سه صورت انجام می شود:

برش در آینه و تبدیل آینه به قطعات کوچک تر و قرار دادن آن ها در کنار هم به منظور ایجاد اشکال مختلف

این روش، شیوه ی آینه کاری سنتی است و در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. در این روش روی آینه طرح های هندسی خاصی کشیده و برش داده می شود. در نهایت با قراردادن تکه های آینه در کنار هم یک فضای هندسی زیبا نمایان می شد. عمده این طرح ها در اماکن خاصی مانند مساجد و تالار ها به کار می رفت.در این روش قرار نیست آینه را به تکه های کوچک تبدیل کنیم. بلکه روی آینه طرح هایی کشیده شده و آینه تقسیم نمی شود. این شیوه نیز امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل سوم نیز از ترکیب دو مدل قبلی ایجاد می شود. به عبارتی آینه به قطعات مساوی و در اندازه های خاصی برش داده می شود. همچنین روی آینه نیز شیار های خاصی ایجاد می شود که ترکیب این دو طرح های جالبی ایجاد می کند.

رنگ های متنوع در انتخاب آینه کاری و دکوراسیون داخلی

وقتی صحبت از آینه می شود، اغلب افراد آینه های معمولی و سفید که با نقره و یا جیوه تهیه می شوند را تجسم می کنند. اما امروزه شما به راحتی می توانید در هنر آینه کاری از آینه ها با رنگ های متنوعی استفاده کنید. این رنگ ها شامل دودی، مشکی، آبی ، سبز، مسی، طلایی، عسلی، برنزه و … هستند. البته درجه رنگ آن ها نیز قابل تغییر بوده و به راحتی می توان رنگ دلخواه را انتخاب کرد.

آینه کاری مسی در دکوراسیون

این آینه ها ظاهری لوکس به منزل شما می بخشند و زیبایی محیط را چندین برابر می کنند.

آینه کاری مشکی در دکوراسیون کیش

شاید با شنیدن نام آینه های مشکی بیشتر به آن به چشم یک شوخی نگاه کنید اما در حقیقت این آینه ها در بازار وجود دارند و بسیار هم شیک هستند. آینه کاری مشکی برای خانه هایی که در طراحی داخلی از دو رنگ مشکی و سفید استفاده شده است بسیار گزینه مناسبی محسوب می شود.

آینه کاری طلایی در دکوراسیون کیش

کسانی که عاشق رنگ طلایی هستند دلشان می خواهد در گوشه ای از خانه شان هم که شده این رنگ را داشته باشند. رنگ کردن دیوارها به رنگ طلایی شاید کار چندان عادی و معمولی به نظر نرسد اما آینه کاری طلایی همان کار را برایتان می کند.

آینه کاری برنز در دکوراسیون کیش

این آینه ها نوع دیگری از آینه کاری هستند که می توانند برای هر نقطه از منزل که مد نظرتان باشد و در هر طرحی اجرا شود.

چرا در دکوراسیون داخلی خانه ها از آینه کاری استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال می توان به چند مسئله اشاره کرد. اول باید به مفهوم آینه و هنر استفاده از آینه اشاره کرد. آینه نمادی از درون ما و زیبایی لطافت است، نمادی از معصومیت و پاکی و نماد احساس های نهان ما است. اگر بخواهیم این موضوع را به آینه کاری در خانه ها ربط دهیم باید گفت که ما ایرانی ها به دنبال ایجاد فضای احساس گونه هستیم، فضایی که بازتاب درون ما باشد.

دومین نکته در رابطه با سبک زندگی ما است. امروزه با توجه به افزایش جمعیت و کم بود فضا در کلانشهر ها، فضای ساختمان های مسکونی کوچک شده است. در نتیجه طراحان داخلی برای اینکه این فضای کوچک را دلباز کنند به سراغ  آینه کاری و به کار گیری آن در بخش های مختلف و فضا های مناسب داخلی منازل می روند.  سومین نکته نیز زیبایی و اصالت آن است. استفاده از آینه کاری باعث می شود تا فضای خانه، شرکت ها و حتی لابی ها بسیار شیک و مدرن به نظر برسد. علاوه بر آن، این هنر یک مدل قدیمی در زیبا سازی فضای خانه ها به شمار می رود.

آینه کاری چه تاثیری در دکوراسیون داخلی خانه دارد؟

هنر آینه کاری نه تنها فضای داخلی خانه را وسعت می بخشد، بلکه موجب افزایش نور در خانه نیز است. اغلب برای فضا هایی که نور کم تری دارند از آینه استفاده می شود. این عمل باعث می شود تا این فضا دلباز تر شده و نور در آن جریان داشته باشد. همچنین این کار باعث زنده به نظر رسیدن فضای داخلی می شود، چرا که همه چیز در آینه ها انعکاس پیدا می کنند.

کاربرد آینه کاری کلاسیک در دکوراسیون داخلی

از زمان های قدیم وجود آینه در منازل ایرانیان به دلیل استفاده زیاد از آن به یکی از رسوم ایرانی تبدیل شده است. به طوری که در زمان های قدیم از آینه های کوچک روی طاقچه ها استفاده می کردند‌. اما استفاده از آینه تنها به صورت قدی و یا روی طاقچه نیاز ایرانیان را برطرف نساخت و در پی استفاده بیشتر از آن در طراحی دکوراسیون داخلی بر آمدند. همچنین به دلیل عدم وجود وسیله حمل و نقل مناسب در گذشته، آینه ها شکسته و موجب وارد آمدن خسارات زیادی می شدند. به همین دلیل هنر آینه کاری کلاسیک پدید آمد. در آینه کاری کلاسیک از تکه های شکسته آینه ها استفاده می کردند و از این رو به دکوارسیون داخلی منازل جلوه زیبای و زندگی تازه ای می بخشیدند.

اما این تنها شروع روی کار آمدن این هنر اصیل ایرانی بود. پس از مدتی کاربرد آینه کاری کلاسیک گسترش یافت و از انواع مختلف آینه ها در آن استفاده شد که در ادامه برخی از آن ها را شرح می دهیم. آینه کاری کلاسیک انواع مختلفی دارند و در طرح ها و شکل های گوناگون، تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. آینه ونیزی، قاب آینه کلاسیک، آینه لوزی، آینه طلایی، آینه نا متقارن، آینه پتینه و آینه کاری طرح شکسته از انواع آینه کاری کلاسیک هستند.

آینه کاری کلاسیک قدی در دکوراسیون داخلی

نوعی از آینه قدی که به صورت سه بعدی ساخته می شوند، آینه کاری کلاسیک قدی نام دارند‌. این آینه ها اغلب زمینی هستند.  چهار طرف آینه را آینه های مورب تشکیل می دهد‌. دلیل سه بعدی بودن آن نیز همین است. از مزایای آینه کاری کلاسیک به شکل قدی این است که فضا را بزرگ تر نشان داده و به فضا عمق می دهد. این آینه ها گزینه های مناسبی برای استفاده در انتهای راه رو های باریکی است که به اتاق ها ختم می شود. از آینه کاری کلاسیک قدی می توانید در اتاق هایی که با شیوه کلاسیک چیده شده اند نیز استفاده کرد. به عبارتی آینه کاری کلاسیک، تکمیل کننده زیبایی فضا است.

اگر می خواهید به آینه کاری کلاسیک قدی تان تنوع ببخشید و آن را خاص کنید، می توانید از دو آینه به صورت قرینه کنار یکدیگر استفاده کنید که بنا به سلیقه شما از دو یا یک رنگ باشند. در آینه کاری کلاسیک قدی اگر آن ها را به صورت جفت و کنار یکدیگر روی دیوار قرار داده اید، می توانید یکی از آن ها را آینه پتینه و دیگری را به رنگ دلخواه (متناسب با دکوراسیون منزلتان استفاده کنید).  یک مدل دیگری که در آینه کاری کلاسیک قدی بسیار رایج است، آینه کاری با قاب آینه متضاد است. در آینه کاری کلاسیک می توانید دور تا دور آینه قدی تان را با یک آینه رنگی قاب کنید. این سبک برای تمام خانه ها مناسب است ولی باید برای بهترین نوع آن، از یک متخصص آینه کاری و طراح داخلی منزل مشورت بگیرید.

آینه کاری از نوع کلاسیک آنتیک

آینه های خانه منزل مادر بزرگتان را به خاطر دارید؟ همه ما عاشق تصویر نه چندان واضحی بودیم که از فضا در آن ها منعکس می شد. خیلی از ما همیشه دلمان می خواست یکی از آن ها را در گوشه خانه مان داشته باشیم تا برایمان یادآور فضای صمیمی و پر از آرامش خانه مادر بزرگ باشد. خوشبختانه با پیشرفت در صنعت آینه کاری، داشتن این آینه ها دیگر آرزو نیست. آینه کاری کلاسیک پتینه را می توانید در همه جای خانه مورد استفاده قرار دهید بدون آن که نگران این باشید که فضای داخلی خانه تان مدرن است و به این نوع آینه ها نمی خورد.

درست است که این آینه ها جزئیات تصویر شما را نشان نمی دهند اما می توانید انعکاس تصویر خانه تان را در آن ها مشاهده کنید و از آرامشی که برای فضا به وجود می آید لذت ببرید.  آینه کاری کلاسیک نوع آنتیک در رنگ های مختلفی وارد بازار شده و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. شما می توانید بسته به تناژ رنگی خانه تان یکی از آن ها را انتخاب کرده و لذت ببرید.  آینه های آنتیک با اسید شسته می شوند تا تداعی کننده آینه منزل مادر بزرگ ها باشد.

آینه کاری کلاسیک رنگی چه تفاوتی با شیشه کاری های رنگی دارد؟

آینه کاری های رنگی را با شیشه کاری های رنگی اشتباه نگیرید. آینه های رنگی آینه هایی هستند که شما می توانید تصویر خودتان را در آن ببینید فقط به شکل رنگی! اما در شیشه کاری های رنگی انعکاس نور به شکل رنگی است. آینه های رنگی در رنگ های مختلفی به بازار عرضه شده است که شما می توانید از آن ها به عنوان یک قاب زیبا برای روح بخشیدن به محیط خانه تان استفاده کنید به خصوص اگر فضای منزلتان با رنگ های طراحی شده که سرد و بی روح هستند آینه کاری رنگی می تواند کمک کند خانه تان جذاب تر باشد. از آینه کاری رنگی می توانید برای فضای آشپزخانه تان هم کمک بگیرید.  هر طرح و مدلی از آینه کاری کلاسیک برای محیطی مناسب هستند. به طور مثال برای مکان و فضا هایی که در طراحی و دکوراسیون آن ها از سبک ایتالیایی استفاده شده باشد، کاربرد آینه کاری کلاسیک و ونیزی بهترین پیشنهاد است. اما برای محیط های سنتی و طراحی اصیل ایرانی، آینه های کلاسیک آنتیک بهترین گزینه برای استفاده خواهند بود.

آینه کاری کلاسیک دیواری در چه مکان هایی استفاده می شود؟

این نوع آینه، محبوب ترین و پر فروش ترین نوع آینه کاری کلاسیک است. آینه کاری طرح شکسته نمونه بارزی از آینه کلاسیک دیواری هستند. تولید آینه های طرح شکسته بسیار سخت است و زمان زیادی برای تولید آن ها صرف می شود‌. زیرا هیچ کدام از برش ها و قطعات در طرح شکسته هم شکل و یک اندازه نیستند‌. جالب است بدانید در تولید آینه کاری های طرح شکسته از دستگاه CNC بهره می گیرند. آینه کاری کلاسیک دیواری از آن دسته آینه هایی به شمار می رود که به هر طرحی که شما بخواهید روی دیوارتان اعمال می شود. مزیت آینه های کلاسیک دیواری این است که نه تنها برای فضاهای مدرن بلکه برای فضاهای کلاسیک نیز قابل استفاده است. یکی از انواع آینه کاری های دیواری، آینه کاری در سرویس بهداشتی محسوب می شود آینه کاری های سرویس بهداشتی با انعکاس نور پردازی داخلی می تواند روشنایی فضا را دو چندان کند.

آینه کاری کلاسیک تزئینی  در دکوراسیون داخلی

 از آینه کاری کلاسیک تزئینی یا فانتزی برای طراحی و دکوراسیون داخلی منازل استفاده می کنند. از جمله آینه کاری های کلاسیک تزئینی، می توان طرح خورشیدی و طرح گل را نام برد.

آینه کاری کنسول کلاسیک در دکوراسیون داخلی

 آینه کاری کنسول کلاسیک دارای میز چوبی یا ساخته شده از PVC است. در این نوع آینه طرح کلی آینه با میز هماهنگ است و جلوه زیبایی به منازل می بخشد.

آینه کاری سه بعدی و دکوراسیون داخلی

یکی از جذاب ترین آینه کاری ها، آینه کاری سه بعدی است. آینه کاری سه بعدی همان طور که از نام آن ها پیداست کمی حجم دارند و مانند آینه های دیگر تخت نیستند. این آینه ها را با زاوریه کنار یکدیگر قرار می دهند تا مانند یک قاب زیبا منزلتان را زیبا تر کند. اگر شما هم به طرح های هنری علاقمند هستید می توانید از آینه های سه بعدی استفاده کنید.  آینه کاری سه بعدی شامل یک آینه بزرگ و تعدادی آینه کوچک رنگی است. این آینه های کوچک که در آینه کاری کلاسیک نیز از آن ها استفاده می شود، به صورت کج به آینه اصلی چسبانده می شوند. برای تولید آینه های سه بعدی ابعاد و سایز مورد نظر برش داده می شود. سپس از ورقه های PVC با ضخامت های گوناگون در پشت آینه برای حالت سه بعدی آن استفاده می کنند.

آینه کاری کلاسیک در چه رنگ و طرح هایی به بازار عرضه می شود؟

آینه های طلایی، آینه های دودی، آینه بنفش، آینه مشکی، آینه سفید، آینه آبی و آینه سبز رنگ های مختلف موجود در آینه کاری کلاسیک هستند. اما رنگ های طلایی ، نقره ای، دودی و مسی (شامپاینی) طرفداران بیشتری دارد و در صنعت آینه کاری کلاسیک بیشتر استفاده می شود. البته در میان این رنگ های پر طرفدار نیز رنگ طلایی یکی از رنگ هایی است که خاصیت کلاسیک بالایی دارد. چرا که رنگ شفاف آینه ها از خاصیت کلاسیک آن ها می کاهد. امروزه کاربرد آینه کاری کلاسیک در طراحی داخلی اماکن بسیار زیادی است. چرا که این هنر اصیل ایرانی جلوه مجلل و لوکسی به بناها می دهد.

تا جایی که کاربرد آینه کاری کلاسیک در رستوران های اصیل ایرانی علاوه بر طرح زیبا و شیک مکان دل نشینی را برای افراد فراهم می کند. از طرف دیگر کاربرد آینه کاری کلاسیک در لابی ورودی هتل ها و کاخ های مجلل نیز بسیار زیاد است. جالب است بدانید کاربرد آینه کاری کلاسیک امروزه در سرویس های بهداشتی نیز بسیار به چشم می خورد. کافی است یکی از دیوار های حمام، ترجیحا دیوار پشت وان را کاملا آینه کاری کنید. خواهید دید که این کار فضای شیک و لوکسی را به وجود می آورد. همچنین از آینه کاری کلاسیک می توان در محل کار، منازل، ورودی و راه رو ها و حتی در فروشگاه برای جلوه بیشتر و روشنایی استفاده کرد. لازم به ذکر است که قاب آینه های کلاسیک از جنس PVC است که باعث وزن سبک و همچنین جابه جایی و حمل آسان و همچنین استحکام آینه می شود.

ارسال نظر غیرفعال است.